Forbes: Кіпр може стати джерелом ППО для України

Поділитися
Forbes: Кіпр може стати джерелом ППО для України © Википедия
Вашингтон здатен переконати Нікосію віддати старі системи російського виробництва українській армії після покупки «Залізного куполу» в Ізраїля.

Кіпр уклав важливу угоду з Ізраїлем, яка дозволить йому купити систему протиповітряної оборони «Залізний купол». І завдяки цьому в США з’являться унікальна можливість переконати Нікосію передати свої старі російські установки ППО Україні.

Про це пише Forbes, додаючи, що «Залізний купол» зміцнить обмежені можливості острівної держави з захисту свого неба. Зараз структура ППО Кіпру складається з систем 9К330 «Тор» малої дальності і 9К37 «Бук» середньої дальності дії, а також з французьких ракет малої дальності Mistral. «Залізний купол» прославився тим що Ізраїль надзвичайно успішно застосував його для знищення невеликих ракет, запущених з Сектора Гази. Також система дуже ефективна у боротьбі з безпілотниками.

Швидше за все, Кіпр вирішив купити саме ізраїльський «Залізний купол», щоб захистити себе від потенційних загроз від безпілотників Туреччини. Анкара ще в грудні 2019 року розгорнула такі бойові машини на північній частині острова. Forbes пише, що це ті самі безпілотники, які «успішно знищували російські системи ППО в Сирії, Лівії, Нагірному Карабасі і Україні». Вочевидь, йдеться про TB2 «Байрактар».

США вже закликали Кіпр передати свій значний арсенал російської зброї Україні. Нікосія висловила готовність це зробити за умови, що вона зможе отримати аналогічні системи на заміну. «Залізний купол» - система малого радіусу дії. Але кілька батарей можуть захистити весь повітряний простір Кіпру від різних загроз з неба. Таким чином, «Залізний купол» у поєднанні з радарами, оснащеними активними фазованими антенними решітками, може стати гідною заміною «Торам» і «Букам».

США можуть наголосити, щоб продаж Кіпру ізраїльської системи був заміною, а не доповненням до старих установок російського виробництва, які, в свою чергу, варто було б передати Україні. У Вашингтона більш ніж достатньо важелів впливу на Нікосію, щоб скерувати її на такий шлях.

США запровадили ембарго на продаж зброї Кіпру ще в листопаді 1987 року. І це обмеження було лише частково скасоване у вересні 2020 року. Більше того, США допомогли Ізраїлю розробити «Залізний купол», що вже зауважили в ізраїльських ЗМІ. Це означає, що продаж системи третім країнам «не може відбутися без схвалення обох країн-розробниць». США досі забороняли експортувати іноземні оборонні системи, які містили американські компоненти. Наприклад, продаж турецьких ударних гелікоптерів T129 ATAK Пакистану був відкладений через відмову Вашингтона видавати ліцензію на експорт. Зрештою, Анкара скасувала угоду і продаж не відбувся. З іншого боку, США видали необхідну ліцензію, дозволивши Туреччині продати ці гелікоптери Філіппінам. Кіпр добре знає, що американська сторона запросто може ускладнити чи й навіть зірвати продаж «Залізного куполу».

З іншого боку, якщо Нікосія погодиться передати свої російські системи ППО Україні, тоді Вашингтон зможе дати зрозуміти, що він відкритий до повного зняття ембарго на продаж зброї Кіпру, щоб острівна країна могла купити більше американської зброї включно з системами протиповітряної оборони малої дії. Зрештою, часткове скасування ембарго в 2020 році було суто символічним. Оскільки воно дозволило Нікосії купувати лише «нелетальне» військове обладнання. Американська політична підтримка угоди про продаж «Залізного куполу» також скоротить можливість появи будь-якої серйозної реакції чи протесту з боку Туреччини, яка намагається покращити відносини з Ізраїлем. Тож Кіпр може отримати дуже велику вигоду, якщо віддасть ППО Україні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі