Forbes: Іран може відкласти поставки ракет в Росію до жовтня

Поділитися
Forbes: Іран може відкласти поставки ракет в Росію до жовтня © Економічна правда
Експерти вказують на резолюцію Радбезу ООН, яка поки що робить поставки ракет ризикованими для Ірану.

З вересня Росія запустила сотні іранських безпілотників-камікадзе, щоб завдати удари по електромережі України. У Тегерана є значно швидші і більш потужні безпілотники, а також балістичні ракети короткої дії, які він може почати постачати Москві в жовтні.

Саме тоді спливе дія резолюції Ради безпеки ООН за 2015 рік, яка забороняє експорт іранських ракет, - пояснює Forbes. Йдеться про резолюцію №2231, яка забороняє Ірану експортувати безпілотники чи балістичні ракети з радіусом дії понад 300 кілометрів і корисним навантаженням більше 500 кілограмів. Ця заборона дійсна до жовтня 2023 року. Якщо Тегеран спіймають на порушенні резолюції, це може спровокувати «віддачу» санкцій.

Forbes нагадує, що резолюція була схвалена в 2015 році в рамках угоди про ядерну програму Ірану. Вона також забороняла Тегерану до жовтня 2020 року імпортувати чи експортувати звичайне озброєння. З початку війни іранська сторона експортувала сотні безпілотників-камікадзе в Росію. Здебільшого це були Shahed-136. Також вона розраховує отримати за це російські винищувачі Су-35 впродовж року.

Втім, не відомо, чи Іран передав Москві балістичні ракети чи безпілотники великого радіусу дії, такі як Arash-2. Повідомлялося, що Тегеран планує модифікувати свої ракети Fateh-110, щоб вони не порушували умови резолюції №2231. Також він відмовився продавати ракети Zolfagher, які можуть знищувати цілі на відстані до 700 кілометрів. Поставки такої зброї в значній кількості можуть дозволити Росії продовжити або навіть розширити своє систематичне знищення українських електромереж і інфраструктури. Питання в тому, що зробить Тегеран, коли обмеження резолюції №2231 втратять свою силу.

Безпілотники можуть з’явитися швидше

«Я, як і багато європейців, переконаний, що Іран вже порушив пункт B параграфу 4 резолюції, тому що безпілотники, які від передав Росії, мають радіус дії понад 300 кілометрів», - сказав виданню оборонний аналітик і науковий співробітник Вашингтонського інституту Близькосхідної політики Фарзін Надімі.

«Але, відчуваючи міжнародний тиск, Тегеран міг застосувати інший підхід щодо балістичних ракет. І «якщо» Іран вже відправив балістичні ракети різного типу Росії, цілком можливо, що він попросив Москву обмежити їхнє застосування в радіусі до 300 кілометрів поки що і обмежитись використанням Fateh-110, для яких 300 кілометрів - це максимальна відстань», - сказав експерт, додавши, що поки що Росія не запускала ракети іранського виробництва.

Разом з тим, Надімі очікує, що більш потужні безпілотники, такі як Arash-2, швидше з’являться в українському небі.

«Щодо санкцій, я переконаний, що Захід вже зараз може ініціювати цей процес на підставі того, про що я вже сказав. Однак, політичної волі поки для цього немає», - додав експерт.

«Реальна метушня»

Незалежний російський аналітик і дослідник сирійської програми в Близькосхідному Інституті Антон Мардасов зауважив, що горезвісне застосування Shahed-136 проти України може означати, що «доставка ракет навіть після жовтня 2023 року спровокує реальну метушню». Крім того, він впевнений, Росія не зможе приховати застосування іранських ракет. Українська розвідка чи інші спостерігачі точно оприлюднять знайдені рештки безпілотників, які будуть вказувати на іранське походження.

«Швидше за все, іранські ракети не можна буде запускати з російських носіїв. А системи на іранському шасі буде ще важче приховати від супутників. На додачу це буде дорогий контракт, який зробить Росію ще більш залежною від Ірану. Гадаю, максимальний варіант - це якщо іранські оборонні компанії почнуть постачати певні компоненти для пришвидшення російського виробництва ракет з іранськими деталями в Росії. Можливо, це вже відбувається», - припустив Мардасов.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі