EUObserver: ЄС закликає до «діалогу» з Путіним в проекті резолюції ООН про осуд анексії частини України

Поділитися
EUObserver: ЄС закликає до «діалогу» з Путіним в проекті резолюції ООН про осуд анексії частини України
Брюссель пом’якшив риторику резолюції, щоб зробити її більш привабливою для країн, які зберігають більш дружні відносини з Росією, попри війну.

Євросоюз закликає до «діалогу» з Росією в проекті резолюції ООН про засудження російської анексії окупованих територій України. В документі, датованому 7 жовтня, сказано, що країни ООН і міжнародні організації повинні підтримати мирне завершення війни «шляхом політичного діалогу, переговорів, посередництва і інших мирних засобів».

Про це пише EUObserver, журналісти якого бачили документ. Оригінальний проект резолюції був складений 4 жовтня і містив більш розмиті тези про підтримку заходів для «деескалації». В новому тексті немає жодних прямих згадок про Крим, який Росія анексувала в 2014 році.

Заклик до діалогу має неоднозначний вигляд після того, як Владімір Путін у вересні проголосив анексію ще чотирьох областей України. Президент Володимир Зеленський сказав, що крок російського лідера говорить про його бажання визначити результат війни на полі бою, а не через діалог. І що нові переговори лише допоможуть російським військам перегрупуватися. Деякі українські дипломати хотіли, щоб резолюція ООН засудила ширші воєнні злочини Росії.

Але текст ЄС, який обговорять в Нью-Йорку сьогодні, а на голосування винесуть в середу, сформульований так, щоб він був прийнятним для більш дружніх до Росії країн ООН на тлі зниження глобальної підтримки західних поглядів на війну.

«ЄС важко працював, щоб цей текст могли підтримати країни, які не є союзниками», - пояснив експерт Міжнародної кризової групи (ICG) Річард Гован.

Він пояснив, що у минулі вихідні місія ЄС в Нью-Йорку «запросила фактично всі країни ООН крім Росії прокоментувати текст».

«Заклик до діалогу - це те, що багато країн за межами Заходу хотіли побачити в документі», - сказав Гован.

У березні ООН засудила російське вторгнення в Україну. Рішення підтримала 141 країна зі 193. Лише 5 виступили проти, а 38 - утрималися. В квітні в організації також проголосували за рішення виключити Росію з Ради ООН з прав людини, 93 країни проголосували за, а 24 - проти, утрималися - 8. Тенденція простежувалася і у вересні на засіданні Генеральної асамблеї, коли 92 лідера або не назвали Росію стороною конфлікту, або взагалі не згадували про війну. При цьому 38 лідерів країн Африки, Азії і Латинської Америки, які все ж згадали про російсько-українську війну, закликали до мирних переговорів і уникали жорсткої критики російських дій.

Якщо резолюція ООН отримає підтримку 130 голосів у середу, це буде «серйозний здобуток, зважаючи на появу певної втоми від України серед членів ООН», - пояснив Гован. Проект резолюції в своєму останньому формулюванні «засуджує» Росію за «незаконну анексію Луганської, Донецької, Херсонської і Запорізької областей». Він закликає Росію «безумовно вивести всі війська з території України». Назва і риторика документу покликані звернути увагу на маленькі країни з хиткими кордонами, яким одного дня може знадобитися захист ООН, замість того, щоб закликати лідерів вибрати сторону в новій Холодній війні.

«Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту ООН», - так називається проект резолюції, який склав ЄС. Українські і європейські дипломати відмовилися давати коментарі щодо тексту. Зі свого боку, Росія добивається, щоб голосування у середу було таємним, щоб її друзі змогли висловити підтримку без ризику потрапити під публічний осуд. Вона також намагається виставити війну проти України як опір західному неоколоніалізму. 

Тим часом, колишній посол України в ЄС Костянтин Єлісєєв сказав EUObserver, що резолюція ООН повинна бути більш сміливою у глобальній битві наративів. Вона повинна вимагати притягнення до відповідальності російських воєнних злочинців, засудити російські ядерні погрози і закликати до переговорів про призупинення членства РФ в ООН. За словами Єлісєєва, текст «надто збалансований» і повинен «називати речі своїми іменами».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі