Багато європейських країн, експертів та політиків вважають Польщу загрозою «кліматичним переговорам». Єдина держава ЄС, яка не зможе стати кліматично нейтральною до 2050 року. Чому? Відповідь дуже проста: гроші та час, пише Euobserver.
Досягнення кліматичного нейтралітету до 2050 року є важливою довгостроковою ціллю Європейського Союзу. На практиці це означає зменшення викидів парникових газів до кількості, яку можуть поглинути ліси по всій території ЄС.
Створення кліматично нейтрального континенту займає центральне місце в Європейській зеленій угоді - стратегії, яка була прийнята в грудні 2019 року новою Європейською Комісією.
Документ є ще одним кроком, за допомогою якого ЄС конкретизує свої попередні зобов’язання, прийняті в рамках Паризької угоди, укладеної у 2015 році. Ця угода повинна була призвести до утримання підвищення рівня середньої світової температури значно нижче 2°C.
Досягнення державами-членами ЄС кліматичного нейтралітету до 2050 року є для них справжнім викликом. Лише три країни-члени ЄС вирішили стати кліматично нейтральними раніше: Фінляндія (до 2035 року), Австрія (до 2040 року) та Швеція (до 2045 року). Тоді як Данія, Франція та Нідерланди, попри майже повну готовність, планують досягнення кліматичного нейтралітету в кінцевий термін, який встановлений угодою.
Країни-лідери енергетичної трансформації зазвичай мають високу частку гідроенергетики або ядерної енергетики у структурі виробництва енергії, значно перевищуючи частку органічних видів палива.
У Швеції та Фінляндії найважливішим компонентом у структурі виробництва електроенергії є атомна енергетика. Географічне положення Австрії та Швеції дозволяє їм задовольняти значну частину своїх енергетичних потреб за допомогою гідроелектростанцій.
Данія не використовує жодного з вищезазначених джерел енергії, здебільшого покладаючись на вітроенергетику.
Польща не має можливості використовувати велику кількість відновлюваних джерел енергії. З політичної точки зору, вона може взяти на себе зобов'язання досягти кліматичного нейтралітету, хоча це може бути складніше для країни, у якої незначна частка відновлюваних джерел енергії в галузі енергетики.
Якщо врахувати рівень соціально-економічного розвитку інших країн Європи та час, який знадобився їм для переходу до використання відновлюваних джерел енергії, то Польща зможе стати кліматично нейтральною лише до 2056 року.
Польщі доведеться витратити більше трильйона євро, щоб підтримувати рівень споживання енергії бізнес-сектором до 2050 року. Це означає модернізацію нинішнього енергетичного сектору. Для досягнення кліматичного нейтралітету потрібні будуть додаткові інвестиції, що в середньому становитимуть 13 мільярдів євро на рік, тобто 1-2 відсотки польського ВВП.
Польща швидко розвивається, але вона все ще не досягла рівня деяких багатших європейських країн. Вимагати від неї стати кліматично нейтральною – означає, що Польща має зробити це набагато швидше, ніж решта держав.