Російська військова агресія проти України, спонукає країни колишнього соцтабору переосмислювати радянське минуле та запобігати будь-яким ситуаціям, які можуть спричинити ескалацію конфлікту з боку РФ. Уряд Естонії вирішив діяти на випередження та ухвалив рішення, щодо демонтажу радянських пам'ятників в місті Нарва. Про це повідомляє пресслужба Уряду Республіки Естонії.
Нарва - третє за чисельністю населення місто країни, в якому за даними перепису населення Естонії 2021 року, проживає близько 87% росіян. Останнім часом в цьому регіоні наростає напруга та чутки довкола радянських меморіалів. Тож, аби запобігти загострення ситуації, уряд Естонії вирішив демонтувати військові пам'ятки "колишнього іноземного режиму".
My government has decided to remove Soviet monuments from public spaces across #Estonia. As symbols of repressions and Soviet occupation they have become a source of increasing social tensions – at these times, we must keep the risk to public order at a minimum.
— Kaja Kallas (@kajakallas) August 16, 2022
«Мій уряд вирішив прибрати радянські пам’ятники з громадських місць по всій Естонії. Як символи репресій та радянської окупації вони стали джерелом зростання соціальної напруги – у цей час ми повинні звести до мінімуму ризики для громадського порядку» - написала у своєму Тwitter очільниця уряду Естонії Кая Каллас.
Рішення прокоментували й в Міністерстві закордонних справ країни.
«Оскільки Росія веде геноцидну війну проти України та намагається зламати основи архітектури безпеки Європи, ми не можемо допустити внутрішніх розбіжностей у нашому суспільстві. Ці пам'ятники споруджені тут, щоб славити повторну окупацію Естонії, і їм немає місця у нашому суспільному просторі» - заявив очільник МЗС Урмас Рейнсалу.
В Уряді планують демонтувати радянський Танк Т-34 та передати його до Естонського військового музею, який безпосередньо займається збереженням, дослідженням та інтерпретацією військової історії та культурної спадщини. Також планується встановити нейтральний надгробок на місці братської могили жертв Другої світової війни в Нарві, але запевняють, що меморіал залишиться гідним місцем для поминання загиблих.
Естонія не є першопроходцем у декомунізації, раніше демонтаж певних пам'яток вже провели в Латвії та Польщі. Не припиняється очищення суспільного простору від радянської спадщини й в Україні. Зокрема у Києві демонтували скульптури робітників під аркою "Дружби народів".