Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган закликав США скасувати санкції, які блокують деякі оборонні закупівлі його країни, а також інші “односторонні заходи”, що перешкоджають союзникам по НАТО досягати довгострокових цілей двосторонньої торгівлі, повідомляє Reuters.
Анкара і Вашингтон мають довгострокову мету досягти обсягу 100 мільярдів доларів у двосторонній торгівлі, порівняно з приблизно 30 мільярдами доларів у 2023 році.
Під час візиту до Нью-Йорка на Генеральну Асамблею ООН Ердоган заявив турецьким і американським бізнесменам, що, хоча він і вірить у можливість досягнення цієї мети, співпраця в оборонній промисловості “дуже далека” від свого потенціалу через обмеження.
“Для цього необхідно відмовитися від односторонніх заходів, таких як додаткові тарифи в металургійній, сталеливарній і алюмінієвій галузях, розслідування й санкції CAATSA”, - сказав він у понеділок, 23 вересня, маючи на увазі Закон США про протидію супротивникам Америки за допомогою санкцій (CAATSA).
“Я сподіваюся, що ми перегорнули нову сторінку з проєктом модернізації F-16, і ми очікуємо, що експортні обмеження в цій галузі будуть остаточно зняті”, - додав Ердоган.
Окрім F-16, Туреччина також зацікавлена у винищувачах Eurofighter Typhoon від Німеччини, Великої Британії та Іспанії, але Анкара скаржиться на відсутність прогресу через небажання Берліна.
У понеділок Ердоган зустрівся з канцлером Німеччини Олафом Шольцом у Нью-Йорку, повідомивши про готовність Туреччини покращити співпрацю в усіх сферах і скористатися спільними можливостями, які принесуть користь обом сторонам.
Останніми роками зв'язки США й Туреччиною були напруженими через низку питань, починаючи від політичних розбіжностей у Східному Середземномор'ї, Сирії й Газі, та закінчуючи купівлею Анкарою російських систем протиповітряної оборони С-400, що спричинило американські санкції й виключення Туреччини з програми закупівлі винищувачів F-35 у 2019 році.
Після цього Анкара працювала над тим, щоб закупити у Вашингтона 40 винищувачів F-16 Block-70 і 79 модернізаційних комплектів. Продаж літаків було схвалено після того, як Туреччина підтримала заявку Швеції на вступ до НАТО, що також призвело до потепління у відносинах.