"Подвійна циркуляція" останнім часом стала модним терміном в китайських засобах масової інформації. Відтоді як цю концепцію вперше згадав на засіданні Політбюро - вищого органу щодо прийняття рішень - в травні голова КНР Сі Цзіньпін, він неодноразово говорив про подвійний циркуляцію, яка передбачає нову стратегію економічного розвитку, меншою мірою спираючись на глобальну інтеграцію і більшою мірою на розширення внутрішньої торгівлі.
Китай оприлюднив стратегію "Подвійної циркуляції", щоб скоротити свою залежність від закордонних ринків і технологій у своєму довгостроковому розвитку.
Що таке модель "Подвійної циркуляції"?
Сі каже, що для свого розвитку Китай буде спиратися головним чином на "внутрішню циркуляцію" - внутрішній цикл виробництва, розподіл і споживання, підтримувані інноваціями та модернізаціями в економіці, пише WEForum.
Сі також заявив, що "внутрішня циркуляція" буде підтримуватися "зовнішньою циркуляцією".
Більше жодних подробиць про стратегію влада Китаю не оголошувала.
Три десятиліття тому колишній лідер Китаю Ден Сяопін прийняв стратегію "великої міжнародної циркуляції", але глобальна криза 2008-09 років оголила вразливість моделі, заснованій на експорті, і підштовхнула політиків до відновлення рівноваги між зростанням та внутрішнім попитом.
Стратегія "Подвійної циркуляції" може стати ключовим пріоритетом 14-го п'ятирічного плану уряду (2021-2025 роки), який має бути оприлюднений на щорічній сесії парламенту на початку 2021 року.
Внутрішній цикл
Щоб запустити "внутрішню циркуляцію", Китаю необхідно збільшити доходи домогосподарств і споживання.
Ключовим моментом буде безперервна програма урбанізації для розширення середнього класу в Китаї. Близько 60% населення Китаю проживає в містах.
Китай вже є "гіперразмерним" споживчим ринком з населенням 1,4 мільярда осіб. Його швидко зростальний середній клас налічує, по крайній мере, понад 400 мільйонів осіб.
Дотепер відновлення споживання відставало від виробництва на тлі втрати робочих місць і економічної невизначеності, викликаною пандемією коронавірусу COVID-19.
Ланцюги постачання
Китай може похвалитися повнішими виробничими ланцюжками постачання у світі, яким сприяли іноземні компанії.
Однак напруженість у відносинах зі Сполученими Штатами показу уразливість Китаю, оскільки він значною мірою покладається на американську високотехнологічну продукцію, таку як напівпровідники. Це змушує Пекін стимулювати внутрішні інновації в зусиллях щодо забезпечення безпеки внутрішніх ланцюгів постачання.
Відповідно до стратегії "подвійної циркуляції", Сі намагається стимулювати технологічні інновації та підштовхнути китайські фірми вгору по глобальному ланцюжку створення вартості, що є ключем до глобалізації національних китайських компаній, підвищенню доходів домогосподарств, і, своєю чергою, стимулювання внутрішнього попиту.
Китайські лідери все ще виступають за широке відкриття ринку, щоб залучити більше іноземних інвестицій у високотехнологічне виробництво, щоб зміцнити безпеку ланцюжка постачання та утримати іноземні фірми від відходу з Китаю.