Протягом останніх 18 місяців група видатних експертів по Китаю розробляла прогнози щодо впливу новообраного президента США на відносини між двома найбільшими економіками світу. У дослідженні сказано, що зв'язки між двома ядерними державами можуть погіршитися, і перерости в економічне або навіть військове протистояння. Головними причинами конфліктів можуть стати питання торгівлі, Тайвань і акваторія на півдні Китаю, якщо за ними не буде знайдений компроміс.
Вінстон Лорд, один з авторів звіту, вважає, що не потрібно перебільшувати рівень небезпеки у взаєминах двох країн. Однак варто розуміти, що відносини між країнами потрапили в самий нестабільний період з часів бійні на площі Тяньаньмень.
Насамперед, погіршилася американська політика по відношенню до Китаю. Ще до свого несподіваного обрання Дональд Трамп дав зрозуміти, що він займе більш сувору позицію по відношенню до "поганого Китаю", як його називає сам американський президент. До жаху Китаю, після свого обрання Трамп нічого не зробив, щоб зменшити обороти в цьому напрямку.
В телевізійних ефірах та в твіттері він звинувачував Пекін в мілітаризації Південно-китайського моря, маніпуляції з валютою та в нездатності приборкати північнокорейського диктатора Кім Чен Ина. Трамп також розлютив Пекін натяками на більше політичне визнання Тайваню, демократичного острова, який Китай вважає своєю територією.
У звіті також застерігають про можливий конфлікт в Південно-китайському морі, де Трамп звинуватив Пекін у будівництві "величезної фортеці" для посилення свого впливу на стратегічному морському вузлі. Китай проводить все більш активні дії в регіоні, включно з намивання штучних островів і установкою потужної зброї.
Минулого тижня головний радник Трампа Стів Бэннон заявив, що війна між США і Китаєм на Південно-китайському морі протягом 5-10 років неминуча. Інші члени команди Трампа критикують адміністрацію Барака Обами за її "слабку" позиції в Азіатсько-тихоокеанському регіоні. Вони також закликають збільшити військову присутність в регіоні, що є частиною стратегії з протидії Китаю.
Вінстон Лорд, який брав участь у 1971 році в секретній місії з відновлення дипломатичних відносин з Китаєм, стурбований, як легко Трамп руйнує політику США по відношенню до Азії. Він описує рішення президента відмовитися від Транстихоокеанского партнерства, як "геополітичну і економічну катастрофу для США". Це рішення, на думку Лорда, знищить довіру до Вашингтону і розгорне регіон в бік Китаю.
Еван Медейрос, ще один автор звіту і головний радник Обами по азіатському регіону, відчуває "щось середнє між невизначеністю і сильним занепокоєнням" щодо планів Трампа в американо-китайських відносинах. Він застеріг Республіканців проти спроб випробовувати терпіння Пекіна в такому величезному переліку питань. "Ви не можете робити це все одночасно. Не можна відразу обговорювати Тайвань, Північну Корею, торгівлю і Південно-китайське море. Це просто не спрацює. В кінці кінців, ви потрапите в затяжний конфлікт, який нічого не дасть Сполученим Штатам", – вважає Медейрос.
Автори звіту бачать надію в людях з команди Трампа. Незважаючи на антикитайські настрої у деяких з них, в команді є і більш стримані представники. Серед них держсекретар Рекс Тіллерсон, який адекватно висловлюється по відношенню до Китаю.
Раніше повідомлялося, що Китай не претендує на роль світового лідера. Сі Цзіньпін у Давосі нічого не сказав про те, що він збирається взяти на себе вирішення глобальних проблем.
Нагадаємо, що видання Reuters писало, що Китай не проти зайняти позицію світового лідера замість США. Чжан Цзюнь закликав країни протистояти зростаючому ізоляціонізму і зазначив, що сучасні проблеми у світі можна вирішити тільки за допомогою глобальної співпраці. Ці заяви були зроблені напередодні інавгурації Дональда Трампа, який пообіцяв реалізувати ізоляціоністську політику.