Комісар Йоганнес Ган представив Європейському парламенту актуальну стратегію Європейської комісії щодо розширення ЄС на Балкани. Ключове слово у назві стратегії - довіра. ЄС прагне, аби балканські країни вірили, що можливість приєднатися до ЄС цілком реальна.
Як пише у своїй статті для DT.UA стратегічний радник, представник Міжнародного фонду "Відродження" Тарас Качка, ключові елементи цієї стратегії досить прості.
Чіткі часові межі - до кінця 2025 року ратифікувати договір про приєднання Сербії і Чорногорії до ЄС. Це має перетворити вступ до Євросоюзу на осяжний практичний проект і заохотити до швидкого здійснення потрібних реформ.
Врегулювання відносин з сусідами, у тому числі територіальних суперечок. ЄС переконався, наскільки це складне питання, на прикладі суперечки між Словенією і Хорватією. Тому очевидно, що нова енергія з боку ЄС буде спрямована на те, щоб усі проблеми з сусідами балканські країни врегулювали до вступу до Євросоюзу. Зрештою, це і буде формальним досягненням мети ЄС на Балканах - примирення через інтеграцію.
Здійснення реформ. Точніше, здійснення трансформації. Стратегія ЄС досить уважна до якості реформ, що мають бути здійсненні в ході підготовки до вступу до ЄС. Ідеться не лише про ухвалення потрібних законів та створення відповідних інституцій. Стратегія використовує мову успішного здійснення трансформації - тобто забезпечення того, що саме суспільство балканських країн живе за новими правилами.
Як зазначає експерт, це спроба дати відповідь негативним тенденціям у державах, які відносно недавно стали членами Європейського союзу. Але це також і спроба ефективніше використати трансформаційний ефект від вступу до ЄС. І якщо нові методики Єврокомісії в оцінюванні реформ виявляться дієвими, то їх застосовуватимуть і в оцінюванні реформ в Україні.
Детальніше про стратегію Європейського союзу щодо балканських країн читайте у матеріалі Тараса Качки "Новий оптимізм для Балкан" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".