Вбивство журналіста-розслідувача Яна Куцяка і його нареченої в Словаччині викликало масштабну політичну кризу. Прем'єр-міністр Роберт Фіцо подав у відставку, і президент Андрій Кіска уповноважив віце-прем'єра Петера Пеллегріні на формування нового уряду. Однак Фіцо не зрозумів справжніх причин масових протестів. Про це у своїй статті для DT.UA пишуть експерти Центру міжнародних досліджень Дипломатичної академії України ім. Р. Удовенко Надія Коваль та Борис Зайцев.
"Відчайдушний жест прем'єра Фіцо, який буквально вивалив на стіл мільйон євро в товстих пачках, обіцяючи їм за допомогу в розслідуванні вбивства, продемонстрував його нерозуміння, що справа не в конкретному жахливому злочині, а в тому, що воно стало іскрою, що спричинила справжній вибух невдоволення. Вперше з часів Оксамитової революції на протест у Словаччині вийшло дійсно багато громадян. 9 березня в акції "Встанемо на захист порядної Словаччини" у різних містах п'ятимільйонної країни вийшло понад 100 тис. осіб", - зазначають автори.
У свою чергу, не розуміючи суті протестів, Фіцо звинуватив президента у конспіративній зустрічі з фінансистом Джорджем Соросом в Нью-Йорку в минулому році.
"Фіцо вирішив, що саме тоді були посіяні зерна змови, які навесні 2018-го проросли протестами. Соросівський слід у протестах побачив і прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, підкресливши, що організації фінансиста докладають всі зусилля для дискредитації урядів країн Центральної Європи, які виступають проти чинної політики щодо біженців", - йдеться в статті.
Це звинувачення охоче підхопили російські ЗМІ, ретранслюючи невдоволення Кремля зміною проросійського уряду Словаччини.
Детальніше про те, що чекає словацьке суспільство в боротьбі з корупційною владою, читайте в матеріалі Надії Коваль і Бориса Зайцева ""Захоплене держава" Словаччина" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".