Президент Польщі Анджей Дуда провів телефонну розмову із президентом Ірану Ебрагімом Раїсі. Як повідомили у канцелярії президента, лідери «порушили двосторонні питання та обговорили поточну міжнародну ситуацію». Згідно з інформацією, президент Дуда під час розмови заявив «дуже чітку позицію» щодо повідомлень про продаж безпілотників Росії.
"Польща має намір активно протидіяти будь-яким закупкам зброї Росією", - сказало джерело в Офісі президента, повідомляє "Польське радіо".
Агентство Reuters з посиланням на анонімні дипломатичні джерела повідомило, що США, Велика Британія та Франція планують порушити тему повідомлень про те, що Росія використовує іранські безпілотники в бойових діях в Україні, на закритому засіданні Ради Безпеки ООН у середу.
Незважаючи на це, українська влада запросила експертів ООН для розслідування збитих іранських безпілотників, які використовувалися для нападу на цивільні об'єкти в країні. На думку влади Києва, використання цієї зброї порушує резолюцію 2231 Ради безпеки, ухвалену 2015 року. Документ стосується міжнародної ядерної угоди між Заходом та Іраном та містить пункти, що обмежують можливості Тегерана експортувати та закуповувати передові військові технології, у тому числі безпілотники.
За даними Reuters, представники Вашингтона, Лондона та Парижа також погоджуються з тим, що ввезення іранських безпілотників до Росії порушує цю резолюцію. Агентство Reuters нагадує, що у серпні Росія почала закуповувати у Ірану безпілотники-камікадзе, масове застосування яких на українському полі бою розпочалося у вересні. Безпілотники Shahed-136 використовуються для завдання ударів по цивільних об'єктах і об'єктах критичної інфраструктури практично на всій території країни. Із цієї зброї у понеділок внаслідок обстрілу Києва загинули п'ятеро людей. Держдепартамент США пригрозив Тегерану санкціями.
Агентство Reuters повідомило, що 6 жовтня Іран підписав угоду з Росією про надання більшої кількості безпілотників і ракет класу "земля-земля", ґрунтуючись на іранських джерелах та інформації від західних дипломатів.
Відповідно до резолюції 2231 ембарго на звичайні озброєння щодо Ірану діяло до жовтня 2020 року, але Україна та США вважають, що цей документ містить обмеження на ракети та пов'язані з ними технології, що діють до жовтня 2023 року та можуть включати експорт та закупівлю передові військові системи, такі як безпілотники, пояснює агентство Reuters.