Центристський президент Австрії Александер Ван дер Беллен схоже, має всі шанси повернутися на посаду на другий термін. Як показали попередні результати виборів, виборці підтримали обіцянку його кампанії щодо стабільності після п’яти років політичних потрясінь, пише Financial Times.
За попередніми підрахунками бюлетенів після закриття виборчих дільниць о 17:00, Ван дер Беллен отримав 56,3 відсотка загальнонаціональних голосів, тому майже впевнено виграє перший тур. Соціологи не очікують суттєвих змін у результатах.
78-річний Ван дер Беллен балотувався як незалежний кандидат, але раніше він був відомим політиком австрійської “Партії Зелених”, за списком якої він був вперше обраний у 2016 році.
Його кампанія відзначалася стриманою позицією, незважаючи на напружену політичну та економічну обстановку в Австрії, де крихкий і непопулярний коаліційний уряд консерваторів і зелених проводить країну через спіралеподібну енергетичну кризу та кризу вартості проживання.
Кандидат, що виступає проти антикремлівських санкцій
Права популістська “Партія свободи Австрії”, яка давно вже існує, була єдиною основною партією, яка висунула свого кандидата на виборах. Вальтер Розенкранц, який виступав проти влади і представляв опозицію проти антикремлівських санкцій, судячи з попередніх підрахунків, посідає друге місце, очікується, що за нього буде віддано трохи менше 18 відсотків голосів. Водночас політик раніше критикував ЄС на тлі швидкого отримання Україною статусу кандидата на членство, він якось сказав з цього приводу: "Потрібно вирішити, чи ми як частина цієї сім’ї все ще хочемо в ній перебувати".
Церемоніальна роль та “низькозатратна зрежисована кампанія”
«Ван дер Беллен [провів] низькозатратну зрежисовану кампанію . . . це дозволило більшій частині дискурсу домінувати грубими популістськими наративами щодо зовнішньої політики та політики безпеки, санкцій ЄС щодо Росії та положень конституції», – вважає Маркус Хоу, керівник відділу аналізу в VE Insight, консалтинговій компанії з політичних ризиків..
Ван дер Беллен відмовився брати участь у теледебатах, залишивши Розенкранца з “Партії свободи” політично домінувати в панельних дискусіях з п’ятьма іншими кандидатами, що за рівнем підтримки опинилися на периферії.
У той час як президентство Австрії є переважно церемоніальною роллю, посада також наділена значними конституційними обов’язками, які зазнали випробувань в останні роки.
Під час свого першого шестирічного терміну Ван дер Беллен був главою держави при шести різних канцлерах у семи адміністраціях, у тому числі при Себастьяні Курці, якого раніше вважали вундеркіндом європейської консервативної політики”.
Муки Курца як лідера консервативної "Австрійської народної партії" продовжують кидати довгу тінь на австрійську політику. Для прихильників молодий канцлер був потужним комунікатором, чия політична думка обіцяла радикальні зміни на політичній сцені країни. Недоброзичливців ж вважають, що його агресивне управління засобами масової інформації маскували повсюдну політичну корупцію та кумівство.