Доки РФ має ядерну зброю, не можна виключати на 100%, що вона її не застосує – експерти

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Однак застосування ядерної зброї Росією експерти все ж вважають малоймовірним.

Заяви Владіміра Путіна та російських чиновників щодо можливого застосування ядерної зброї цілком можуть бути блефом, що підтверджує й низка експертів. Однак, поки Росія має ядерну зброю, не можна на 100% виключати її застосування Кремлем, пише Володимир Кравченко у статті ZN.UA «Новий ядерний шантаж. Що Путін замислив цього разу?».

Зокрема, до думки про звичайний блеф схиляються співробітник Ради з міжнародних відносин Стівен Сестанович, експосол США в Україні Стівен Пайфер, експерт Інституту світової політики Наталі Фогель. В тому, що Путін блефує, впевнений і глава литовської дипломатії Габріелюс Ландсбергіс.

Своєю чергою співробітник Американського інституту підприємництва (AEI) Леон Арон припустив, що заява заступник голови російського МЗС РФ Сєрґєй Рябков про можливий перегляд ядерної доктрини є свого роду перевіркою реакції: «Схоже на традиційну тактику шантажу — запускають пробну кулю й дивляться на реакцію». 

Тоді як міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус взагалі закликав не сприймати путінські погрози занадто серйозно: «Ми не маємо дозволяти обманювати себе кожною його заявою».

«Однак доки Росія матиме ядерну зброю, загроза її застосування Кремлем існуватиме. Втім, на сьогодні ймовірність цього є невисокою оскільки Путін упевнений у тому, що зможе досягти своїх цілей на полі бою. Але появі побоювань сприяє одна дещо розмита умова ядерної доктрини: напад якоїсь країни на Росію із застосуванням звичайної зброї, що ставить під загрозу існування російської держави», – пише автор.

За словами Кравченка, формально ядерна доктрина Росії поширюється лише на ядерні держави. Водночас часті заяви Москви про те, що РФ нібито воює не з Україною, а з «колективним Заходом», можливо, серед іншого є й спробою підготувати підґрунтя для майбутнього застосування ядерної зброї. 

Але співробітниця Центру Белфера Гарвардської школи Кеннеді Мар’яна Буджерин зазначила в коментарі ZN.UA, що на сьогодні не бачить «тригера з боку Заходу, який підштовхнув би Путіна до застосування ядерної зброї». Захід за її словами дуже обережний у своїх діях і «намагається не дати йому приводу для цього».

«Застосування ядерної зброї — нетривіальний хід. Які політичні цілі Росії можуть виправдати його? Застосування на фронті ТЯЗ матиме обмежений військовий ефект. А от його політичним наслідком може стати криза у відносинах Москви з Пекіном і Делі, які на сьогодні займають вигідну для Росії позитивно-нейтральну позицію щодо російсько-української війни. Якщо Кремль завдасть ядерного удару по українському місту, це призведе до того, що НАТО фактично вступить у війну на боці України», — додала Буджерин.

Водночас експерти, з якими ZN.UA обговорювало ситуацію, сумніваються в тому, що Росія зважиться застосувати ядерну зброю проти країн НАТО, оскільки отримає негайний удар у відповідь, що означає ядерну війну. Радше вже проти України: варіант демонстраційного застосування Москвою тактичної ядерної зброї на українській території не можна виключити на 100%.

Погрози Владіміра Путіна застосувати ядерну зброю, які він разом з іншими російськими чиновниками озвучує протягом останніх місяців, вже давно вийшли далеко за межі ядерної доктрини РФ. У погрозах, які так званий президент країни-терористки виголошує цього разу, є дві мети.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі