4 квітня до Туреччини прибула перша партія мусульманських мігрантів, депортованих з Греції в рамках депортаційної угоди, досягнутої між Анкарою та Брюсселем 18 березня. З грецького острова Лесбос вирушили перші два пасажирські судна, що везуть біженців назад на схід.
Як повідомляє Reuters, перше з двох пасажирських суден під турецьким прапором прибув у турецьке місто Дікілі рано вранці, перевізши сто тридцять одного мігранта. Свідки повідомляють, що пасажирський пором супроводжувався двома турецькими судами берегової охорони та поліцейським вертольотом.
За словами офіційного представника Європейського агентства з охорони кордонів Frontex Єви Монкуре, основна маса депортованих біженців – вихідці з Пакистану й Бангладеш, які не звернулися в міграційні служби ЄС з проханням про надання притулку. Біженці з Сирії, за її словами, будуть депортовані пізніше. Депортація мігрантів супроводжувалась акцією протесту: невелика група протестуючих прибула до морпорту з плакатами, засуджуючи їх примусову депортацію.
В даний момент, на грецькому острові Лесбос розміщено понад 3300 мігрантів і біженців. Приблизно 2600 осіб містяться у центрі для біженців в Моріа, більше двох тисяч з них зробили запити про надання притулку в ЄС.
Як повідомлялося раніше, всього за два дні до прибуття в Туреччину першої партії мігрантів, що повертаються з Греції, в турецьких таборах для біженців майже не велася підготовка до їх прийому. В одному з реєстраційних центрів, куди мала прибути з Греції перша група з 500 чоловік, як наголошувалось, були відсутні будь-які ознаки підготовки.
Тим часом, експерти Amnesty International (AI) зафіксували масові факти примусового повернення Анкарою сирійських біженців в розорені війною райони Сирії. За даними AI, з середини січня число висланих сирійських мігрантів, у тому числі дітей та вагітних жінок, сягнула кількох тисяч. Незважаючи на це голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер заявив, що підписаний документ між ЄС і Туреччиною, "відповідає усім європейським і міжнародним нормам у цій галузі".