Ізраїль протягом дев'яти років перешкоджає роботі Міжнародного кримінального суду — The Guardian

Поділитися
Ізраїль протягом дев'яти років перешкоджає роботі Міжнародного кримінального суду — The Guardian © Міжнародний кримінальний суд
Звинувачення проти Нетаньягу з’явилися лише зараз, але початковою причиною був шанс приєднання Палестини до МКС.

Розслідування, проведене газетою The Guardian, журналом +972 і організацією Local Call, виявило майже десятирічну таємну кампанію Ізраїлю зі зриву роботи Міжнародного кримінального суду (МКС). Ці зусилля активізувалися після того, як головний прокурор МКС Карім Хан оголосив, що він домагається видачі ордерів на арешт лідерів Ізраїлю і ХАМАС за військові злочини.

Проте "війна" між МКС та Ізраїлем почалася в січні 2015 року, коли було підтверджено, що Палестина приєднається до суду після визнання її державою Генеральною асамблеєю ООН. ЇЇ приєднання було засуджено ізраїльськими офіційними особами й названо "дипломатичним тероризмом", зазначає The Guardian.

Один колишній чиновник оборони, знайомий із зусиллями Ізраїлю щодо протидії МКС, сказав, що таке рішення було "сприйнято як перетин червоної лінії" і "можливо, найагресивніший" дипломатичний крок, зроблений Палестинською адміністрацією. Відповідно до Римського статуту, договору, який заснував суд, МКС може здійснювати свою юрисдикцію лише щодо злочинів у державах-членах або громадянами цих держав.

Після прийняття Палестини як члена МКС будь-які ймовірні воєнні злочини, вчинені людьми будь-якої національності, на окупованих палестинських територіях підпадали під юрисдикцію Фату Бенсуди, прокурора МКС з 2021-2021 роки. 16 січня 2015 року, через кілька тижнів після приєднання Палестини, Бенсуда розпочала попереднє вивчення того, що в юридичній формі суду було названо "ситуацією в Палестині".

Тому ізраїльські спецслужби, включно з Shin Bet, Aman і Unit 8200, розпочали стеження за посадовими особами МКС, перехоплюючи повідомлення, щоб заздалегідь дізнатися про дії суду. Це стеження поширювалося і на Фату Бенсуду, яка нібито стикалася з погрозами й особистим залякуванням, організованими Йосі Коеном, близьким соратником Нетаньягу, який на той час був директором ізраїльської служби зовнішньої розвідки Моссад. Останній відпочатку виявляв пильний інтерес до розвідувальних операцій проти МКС.

Згідно з одним із ізраїльських джерел, велика дошка в ізраїльському розвідувальному відділі містила імена близько 60 осіб, за якими стежили: половина з них були палестинцями, а половина з інших країн, включаючи офіційних осіб ООН і персонал МКС.

Джерела заявиляють, що вони регулярно шпигували за телефонними розмовами Бенсуди та її співробітників з палестинцями. Через блокування Ізраїлем доступу до Гази та Західного берега, включаючи Східний Єрусалим, МКС був змушений проводити більшу частину своїх досліджень по телефону, що зробило його більш сприйнятливим до стеження.

Крім того, Ізраїль проводив таємні зустрічі з чиновниками МКС, щоб пояснити що вони самостійно розслідують злочини. Згідно з інформацією із шести джерел, знайомих із перебігом зустрічей, у них брала участь делегація провідних урядових юристів і дипломатів, які приїхали до Гааги. Два джерела повідомили, що зустрічі були санкціоновані Нетаньягу.

До складу ізраїльської делегації входили представники міністерства юстиції, міністерства закордонних справ і генеральної військової прокуратури. Зустрічі відбувалися між 2017 і 2019 роками під керівництвом відомого ізраїльського юриста і дипломата Таля Беккера.

Для ізраїльтян зустрічі через секретні канали, надали унікальну можливість безпосередньо представити юридичні аргументи, що оскаржують юрисдикцію прокурора над палестинськими територіями. Вони також намагалися переконати прокурора Бенсуду в тому, що, попри дуже сумнівну репутацію ізраїльської армії в розслідуванні правопорушень у її лавах, вона має надійні процедури для притягнення до відповідальності своїх збройних сил.

"Це було вкрай важливим питанням для Ізраїлю. Основний принцип МКС, відомий як комплементарність, не дозволяє прокурору розслідувати або судити осіб, якщо вони є об'єктом достовірних розслідувань або кримінальних проваджень на державному рівні", — зазначає The Guardian.

Бенсуда оголосила, що звернеться до колегії суддів МКС з проханням винести рішення щодо спірного питання про юрисдикцію суду над палестинськими територіями через "унікальні й дуже спірні юридичні та фактичні питання".

Проте Бенсуда дала зрозуміти, що готова розпочати повне розслідування, якщо судді дадуть їй зелене світло. Саме на цьому тлі Ізраїль активізував свою кампанію проти МКС і звернувся до свого головного шпигуна Йосі Коена з проханням посилити тиск на Бенсуду особисто.

Зустрічі Ізраїлю з МКС завершилися в грудні 2019 року, коли Бенсуда, оголосивши про завершення свого попереднього розслідування, заявила, що вважає, що є "розумні підстави" для висновку, що Ізраїль і палестинські збройні групи вчинили воєнні злочини на окупованій території.

В розслідування також йде мова про те, що уряд США, особливо за адміністрації Трампа, підтримав кампанію Ізраїлю проти МКС.

"Ця співпраця включала економічні санкції та візові обмеження проти посадових осіб МКС, спрямовані на підрив їхніх розслідувань ймовірних воєнних злочинів", — пише газета.

Коли Карім Хан очолив прокуратуру МКС у червні 2021 року, він перейняв у спадок розслідування щодо Палестини. Одне джерело заявило, що ця справа фактично "лежала на полиці", але офіс Хана заперечує це і заявляє, що створив спеціальну слідчу групу для просування розслідування.

Тож прокурор також зазнав шпигунства з боку Ізраїлю. Попри тиск, Хан, як і його попередник у прокуратурі, вирішив діяти далі. Минулого тижня Хан оголосив, що домагається ордерів на арешт Нетаньягу і Галанта, а також трьох лідерів ХАМАСу за воєнні злочини й злочини проти людяності.

Незважаючи на ці зусилля, робота МКС триває, хоча це й спричинило значну напруженість у відносинах між судом і владою Ізраїлю та США. Викриття цих таємних операцій підкреслює, на що пішов Ізраїль, щоб захистити своїх лідерів і військовослужбовців від міжнародного правового контролю. 

Що може означати ордер на арешт ізраїльських лідерів для України пише Володимир Кравченко у статті "Суд у Гаазі може прирівняти Нетаньягу до Путіна. Чому це погано для України"

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі