У міністра оборони Німеччини урвався терпець. Коли німецький уряд надасть Україні крилаті ракети Taurus? Борис Пісторіус каже, що йому ставили це питання «320 разів». Міністр, який належить до СДПН, зазвичай має надзвичайно спокійний вигляд, і ось раптом він дуже роздратований.
Пісторіус приїхав до «Федеральної академії політики безпеки» (BAKS) у середу ввечері. У замку Шенгаузен, де колись велися переговори про возз'єднання Німеччини, міністр оборони хотів розповісти про основні напрями своєї політики аудиторії з близько 130 слухачів. Але модератор, в ролі якого виступив президент BAKS Еккехард Брозе, постійно повертається до теми ракет Taurus. Він хоче знати, чому німецький уряд так неохоче розглядає можливість поділитися запасами цієї зброї, - пише Der Spiegel.
«Ви знаєте, що рішення ще не прийнято. Тому я поки що нічого не можу сказати», - бурчить Пісторіус і називає людину, яка врешті-решт все вирішить.
«Звичайно, я підтримую нашого канцлера. Це само собою зрозуміло», - сказав німецький міністр оборони.
Taurus - слон у кімнаті
Невеличкий зрив Пісторіуса свідчить про тиск, який чиниться на федеральний уряд у цьому питанні. І він не єдиний, хто волів би про це мовчати.
«Я все сказала про Taurus», - заявила міністр закордонних справ Аннелена Бербок під час нещодавнього візиту до Києва, хоча насправді вона не сказала нічого.
А федеральний канцлер? Речник його уряду заявив, що розгляд питання ще триває. І сказати більше нічого.
Taurus - це головна тема у сфері безпеки, яку обговорюють в Берліні, слон у кімнаті. Як і у випадку з передачею танків на початку цього року, коаліційний уряд повинен прийняти рішення про те, в якому напрямку рухатися. Наслідки ще менш передбачувані, ніж коли на столі було питання про танки Leopard. І це робить рішення ще більш делікатним і вибухонебезпечним. Йдеться не лише про Україну, але й про безпеку Німеччини.
Німецький уряд боровся майже з кожним розширенням військової допомоги Україні. Від 5 тисяч шоломів до танків Leopard - це був довгий шлях, який супроводжувався повільним промацуванням ситуації і міркуваннями про те, як далеко можна зайти, щоб не надто роздратувати Владіміра Путіна. Словосполучення «небезпека ескалації» звучало в канцелярії знову і знову. Олаф Шольц завжди дивився в бік США. Лише коли Вашингтон погодився надати Києву свої бойові танки, він подолав свої сумніви.
Сигнали зі США
Велика Британія і Франція вже постачають Україні крилаті ракети з радіусом дії в кілька сотень кілометрів. На Берлін це досі не справляло враження. Однак тепер президент Джо Байден, судячи з усього, також вирішив надати Україні ракети дальнього радіусу дії, про що вже кілька днів повідомляють американські ЗМІ.
«Чи піде Берлін слідом за Вашингтоном і цього разу? Чи повториться знайома схема німецької допомоги Україні: спочатку відмова, потім перевірка, потім, нарешті, постачання? Чи цього разу все буде інакше?», - пише Der Spiegel.
Поки що здається, що Шольцу особливо важко дається рішення про надання Києву німецьких ракет. Йому навіть важче це зробити, ніж погодитися на постачання танків.
Адже Taurus, як швидко підтвердила експертиза, призначена Шольцем, не буде просто ще однією системою озброєнь у довжелезному списку військової техніки, яку Німеччина надсилає до України. Ракети запускаються з винищувачів, їхня дальність і пробивна сила величезні.
Обмежений радіус дії
Стратегів у відомстві канцлера спочатку спантеличив радіус дії системи Taurus. Вона може вражати цілі на відстані понад 500 кілометрів, а отже знищувати військові об'єкти в глибині російської території. Це табу для канцлера Німеччини. Німецька зброя на російській території? Шольц точно цього не хоче.
«Тому він доручив експертам з Міністерства оборони ФРН в ході таємних переговорів з виробником Taurus з'ясувати, чи можна технічно обмежити дальність стрільби. Taurus виробляється дочірньою компанією оборонної компанії MBDA Germany і шведської групи Saab Bofors. В промислових колах кажуть, що відповідь інженерів була позитивною: так, перепрограмування навігаційної системи в крилатій ракеті можливе. Потрібно лише оновити програмне забезпечення», - йдеться в статті.
Приблизно 600 ракет Taurus на складі ВПС Німеччини ще не пройшли таке оновлення. За інформацією Spiegel, німецький уряд ще не дав виробнику відповідне розпорядження. Це може бути пов'язано з тим, що стратегів у відомстві канцлера турбує вже не лише дальність дії ракет, але й їхня проникаюча здатність.
«Taurus - це не просто крилата ракета. Вона доступна у варіанті, що руйнує бункери. Така модель здатна спочатку пробити товсту бетонну стелю будівлі або підземного сховища, а лише потім підірвати основний заряд», - пояснює Der Spiegel.
У рекламній брошурі виробник дуже хизується можливостями своєї розробки. У ній йдеться про те, що Taurus - єдиний у світі пристрій, який може точно влучати у залізобетонні і підземні споруди без GPS-трекінгу. Це означає, що з такими ракетами Україна зможе знищувати практично будь-яку ціль в радіусі 500 кілометрів включно з командними пунктами під землею.
«У брошурі також сказано, що система може бути використана для знищення кораблів, які стоять на якорі в гаванях, мостів, військових аеродромів і позицій протиповітряної оборони. Це майже той профіль можливостей, який потрібен Україні для визволення Криму», - йдеться в статті.
Українські контратаки з німецькими геоданими?
Крим - це місце, звідки російські окупаційні сили отримують свої припаси, це порт базування російського Чорноморського флоту. І Україна останнім часом посилила свої атаки там. Цього тижня українські війська завдали удару по 113-метровому десантному кораблю «Мінськ» і підводному човну «Ростов-на-Дону» в порту Севастополя. Очевидно, для цього були використані британські крилаті ракети типу Storm Shadow.
Західні союзники поділяють переконання, що Крим окупований Росією в порушення міжнародного права і є частиною території України. Тим не менш, відвоювання півострова за допомогою західної зброї вважається делікатною справою. По-перше, Путін назвав його «невід’ємною» частиною Росії, а по-друге, ризик жертв серед цивільного населення залишається високим. Чорноморський флот - це гордість Росії, тому атаки на його військові кораблі мають особливий символізм.
Наступна складність полягає в програмуванні зброї, яке військові називають «плануванням місії».
«Введення даних про маршрут - це непростий процес, без тривалої підготовки українська армія навряд чи змогла б це зробити. Втім, Taurus оснащений не лише GPS. В нього вбудовані й інші складні системи наведення, зокрема камера, яка розпізнає пагорби, річки чи дороги і відповідно орієнтується в польоті», - йдеться в статті.
Управління ракетою без супутникових навігаційних сигналів - одна з сильних сторін крилатої ракети. Вона може літати дуже низько, лише трохи піднімаючись перед перешкодами, і тому залишається невидимою для більшості зенітних радарів. При цьому високоточна зброя спирається на географічні дані, що зберігаються в її бортовому комп'ютері.
«У випадку з німецьким Taurus ці дані надходять від Бундесверу, частково зібрані за допомогою власних супутників, частково придбані у комерційних провайдерів. Українські контратаки з німецькими засекреченими геоданими? Декому в Берліні стає погано від такої думки. Чи не стануть вони тоді стороною війни?», - пише Der Spiegel.
Зобов'язань недостатньо
Тим більше, що незрозуміло, чи змогли б українці визначити цілі атаки без активної допомоги Бундесверу або виробника. У німецьких військових колах ходять плітки, що британці підтримали розгортання своїх крилатих ракет Storm Shadow, відправивши своїх людей. Чи готова Німеччина зробити те ж саме?
У Берліні вважають таке розгортання на українській території немислимим.
«Саме тому виробник зараз вивчає, чи можна навчити українців за програмою прискореної підготовки або підтримувати планування місій дистанційно. Виробник вважає можливим і те, і інше. Це, мовляв, питання кількох тижнів або кількох місяців», - йдеться в статті.
Прихильники постачання Taurus вказують на обіцянку Києва не використовувати західну зброю на території Росії. Але у випадку з німецькими ракетами цього недостатньо, щоб Федеральна канцелярія сказала «так». Що буде, якщо хтось в один момент введе неправильні координати? Тоді, як кажуть у Берліні, може статися ескалація, якої ніхто не хоче. Тоді НАТО буде втягнутий у війну.
«Ми дали клятву не допустити шкоди німецькому народу, і це наш перший пріоритет», - сказав Пісторіус, хоч його продовжують засипати питаннями про Taurus.
Поки що німецький уряд дотримується єдиної позиції. Коли Бербок була в Києві, її український колега Дмитро Кулеба дав прогноз: «Ви все одно це зробите». Бербок стрималася і не стала обнадіювати українського дипломата. Така позиція міністра закордонних справ Німеччини сподобалася СДПН. На відміну від танків Бербок зараз не намагається підштовхнути команду канцлера.
Тактичне мовчання Бербок
Пісторіус висловив свою вдячність міністру закордонних справ у середу ввечері. За його словами, тон Кулеби по відношенню до Бербок був «неправильним» і він «абсолютно поділяє холодну реакцію Аннелени».
У минулому Бербок давала зрозуміти, що вона виступає за постачання Taurus. Вона змінила свою позицію, дозволивши Шольцу переконати себе? Її партія менш стримана, численні «зелені» політики закликають Шольца здійснити поставку. У четвер Антон Хофрайтер разом з лібералкою Марі-Агнес Штрак-Ціммерманн і депутатом від СДПН Андреасом Шварцем публічно закликали його до цього в листі.
Можливо, Бербок зрозуміла, що такі заклики мають протилежний вплив на Шольца, змушуючи його поводитися зухвало, ще довше вагатися і вивчати ситуацію.
«Можна припустити, що міністр закордонних справ мовчить не з переконань. А радше з тактичних міркувань», - пише Der Spiegel.