Іран модифікує ударні безпілотники, які він постачає Росії, щоб боєголовки, встановлені на них, завдавали максимальну шкоду інфраструктурі в Україні під час ударів.
Про це свідчать результати нового розслідування, які потрапили в руки журналістів CNN. Тегеран передав Москві сотні безпілотників для застосування проти України. Багато з них завдали руйнівні удари по українській енергетичній інфраструктурі. Безпілотники, а також російські ракети позбавили багатьох українців електроенергії і води в розпал холодних зимових місяців.
Британська організація Conflict Armament Research (CAR) спільно з українськими військовими вивчила боєголовку іранського безпілотника Shahed-131, яка впала в Одеській області в жовтні 2022 року, але не вибухнула. Британські експерти надали свої перші висновки CNN. Склад боєголовки може пояснити, чому російська кампанія зі знищення української енергетичної інфраструктури впродовж останніх кількох місяців була настільки ефективною.
Аналітики CAR переконані, що боєголовки завдовжки близько 60 сантиметрів були поспішно модифіковані. В них додали не дуже добре розташовані шари з десятків дрібних металевих уламків, які під час удару розлітаються у великому радіусі. На додачу до уламків до боєголовок додали 18 менших «зарядів», розташованих по колу. Під час вибуху вони можуть пробити броню і створити певного роду вибуховий ефект «на 360 градусів».
Накопичення таких елементів фактично максимізує можливості руйнувати такі цілі, як електростанції, розподільні мережі, лінії електропередач і великі потужні трансформатори. Вони також сильно ускладнюють подальший ремонт.
«Здається, ніби вони подивилися вже на готову боєголовку і сказали: як ми можемо зробити її ще більш руйнівною?» - сказав Деміен Сплітерс, один зі слідчих, які вивчали іранську боєголовку, яка впала в Одеській області.
Він пояснив, що боєголовки, покликані знищувати цілі на полі бою, такі як танки чи артилерія, можуть бути сконструйовані по-іншому. Кумулятивний заряд розміщений так, щоб завдавати більш концентрований удар. Але боєголовка, яку дослідили експерти CAR, діє по-іншому, щоб вразити більшу площу.
«Було багато пліток про те, що ця вибухівка дуже недовершена, дешева і проста. Але дивлячись на боєголовку, стає зрозуміло, що тут серйозно подумали над тим, щоб завдати якомога більше шкоди інфраструктурі у широкому радіусі», - пояснив Сплітерс.