Хоча Росія заборонила використання Starlink, останніми місяцями з'явилося безліч посередників, які купують термінали й відправляють їх російським військам. Це підриває перевагу на полі бою, яку колись використовували ЗСУ, що також покладаються на новітні пристрої.
Продавець з Москви сказав, що більшість замовлень надходить з "нових територій" або "для використання військовими". Він також додав, що волонтери доставляють обладнання російським солдатам в Україні, пише The Wall Street Journal.
Starlink дає змогу керувати безпілотниками та іншими передовими технологіями, які стали важливою частиною сучасної війни. Поширення обладнання, яке легко активується, втягнуло SpaceX у брудну геополітику війни. У компанії є можливість обмежити доступ до Starlink за допомогою геозонування, зробивши сервіс недоступним у певних країнах і місцях, а також за допомогою деактивації окремих пристроїв.
Газета The Wall Street Journal відстежила продажі Starlink на численних російських онлайн-майданчиках, включно з тими, які пов'язані з американськими продавцями на eBay. Вона також опитала російських і суданських посередників і перекупників і простежила за російськими групами волонтерів, які доставляють обладнання SpaceX на передову.
Розслідування показало, що для обладнання Starlink існує тіньовий ланцюжок поставок, завдяки якому укладають таємні угоди в Африці, Південно-Східній Азії та ОАЕ, внаслідок чого тисячі пристроїв потрапляють до рук деяких ворогів США і військових злочинців. Багато з цих кінцевих користувачів підключаються до супутників за допомогою функції роумінгу Starlink після того, як дилери реєструють обладнання в країнах, де Starlink дозволено.
У Росії посередники купують обладнання, іноді на eBay, у США та інших країнах, зокрема на чорному ринку в Центральній Азії, Дубаї або Південно-Східній Азії, а потім контрабандою ввозять у Росію. Російські добровольці відкрито хваляться в соціальних мережах, що постачають термінали для армії.
Київські чиновники заявили, що зв'язалися з компанією SpaceX з приводу використання російськими військами терміналів Starlink на території України й що вони спільно працюють над розв'язанням проблеми. Помічник міністра оборони США з космічної політики Джон Пламб заявив у п'ятницю 5 квітня, що SpaceX працює разом з Україною, щоб спробувати припинити використання росіянами терміналів на фронті.
У Судані, який оголосив цю технологію незаконною, Сили швидкого реагування, потужне воєнізоване угруповання, використовує Starlink для високошвидкісного доступу в Інтернет. Суданські військові чиновники й неавторизовані дилери Starlink заявили в інтерв'ю, що Абдельрахім Хамдан Дагало, заступник командувача Сил швидкого реагування, контролював купівлю сотень терміналів Starlink у дилерів в ОАЕ. Чиновники стверджують, що термінали підвищили командні можливості повстанців і допомогли їм набрати більше людей для участі у війні, зокрема за останні два місяці, коли більша частина країни була позбавлена Інтернету та інших телекомунікацій.
У призначеній для користувача угоді, розміщеній на сайті Starlink, ідеться про те, що клієнти не можуть перепродавати доступ до Starlink без дозволу, а порушники правил можуть позбутися доступу до сервісу. В угоді Starlink також йдеться, що сервіс не призначений для використання зі зброєю. Однак питання, хто і для яких цілей може використовувати Starlink, не завжди було однозначним. Обладнання потрапило в охоплений війною Ємен і контрабандою було ввезено до Ірану, який не схвалював цю технологію.
Людина, знайома з ситуацією каже, що Росія вже близько року працює над впровадженням Starlink на фронті. Вона почала широко використовувати термінали на початку цього року, після того як з'ясувала, як реєструвати пристрої в інших країнах. Пошук терміналів Starlink у російській системі Yandex дає список численних дилерів, які продають обладнання через Інтернет покупцям у Москві та за її межами.
Нагадаємо, що оператори БПЛА 71-ї окремої єгерської бригади знищили Starlink росіян за допомогою FPV-дрона. Також ЗМІ повідомляли, що термінали Starlink, які використовує Росія працюють лише біля кордонів, а особисті кабінети до мережі підключають через Польщу.