Чому Хорватія розглядає вступ до єврозони як шлях до безпеки – Bloomberg

Поділитися
Чому Хорватія розглядає вступ до єврозони як шлях до безпеки – Bloomberg © Hrvatska vlada
Цей крок частково спрямований на те, щоб закріпити західну орієнтацію після приблизно півстолітнього комуністичного правління.

Хорватія, новий член Європейського союзу, 1 січня приймає євро як свою валюту. Цей крок вводить країну з населенням близько 4 мільйонів людей у ядро ЄС, полегшуючи та здешевлюючи платежі та забезпечуючи її фінансову систему страхувальною сіткою на випадок майбутніх криз. Країна, економіка якої сильно залежить від іноземних туристів, також приєднується до Шенгенської зони, пише Bloomberg.

1. Чому Хорватія приєднується до єврозони?

Хорватія почала домагатися вступу до єдиної валюти одразу після того, як у 2013 році отримала право на вступ до ЄС. Цей крок частково спрямований на те, щоб закріпити західну орієнтацію після приблизно півстолітнього комуністичного правління після Другої світової війни.

2. А як щодо економічної логіки?

Це, мабуть, ще переконливіше. Країна більша, ніж будь-яка інша держава ЄС, залежить від туристів, які забезпечують п'яту частину валового внутрішнього продукту і знаходять відпочинок набагато легшим, коли їм не доводиться мучитися з обмінними курсами.

Тим часом більшість приватних та корпоративних банківських вкладів у Хорватії зберігаються в євро, як і понад дві третини боргу на загальну суму близько 520 млрд. кун ($74 млрд.). Членство в єврозоні може знизити відсоткові ставки, покращити кредитні рейтинги та зробити Хорватію привабливішою для інвесторів, за словами голови центрального банку Бориса Вуйчича.

3. У чому переваги?

Ухвалення євро формалізує частину економічної діяльності, яка вже здійснюється з використанням єдиної валюти - від продажу квартир та автомобілів до короткострокової оренди для відпочиваючих. За даними центрального банку, це скорочує валютні витрати поза туризмом на суму близько 1,2 мільярда кун на рік. Хорватія отримує доступ до ліквідності ЄЦБ та потенційного фінансування порятунку від Європейського стабілізаційного механізму у період кризи.

Наприклад, проблеми Греції вже значною мірою залишилися у дзеркалі заднього виду, перехід на євро був підтриманий населенням. Майже всі політичні партії підтримали цей крок.

4. А мінуси?

З погляду грошово-кредитної політики, не так багато можна втратити, передавши контроль ЄЦБ, оскільки обмінний курс куни з 1990-х років знаходиться в жорсткому торговому коридорі по відношенню до євро.

Перехід Хорватії на євро коштуватиме місцевим банкам близько 1 мільярда кун на рік у вигляді втрачених комісій за конвертацію, але перехід знижує валютні ризики та підвищує стабільність, на думку національної асоціації банків. Очікується, що перехід на євро також коштуватиме банкам 80-100 мільйонів євро одноразових витрат на адаптацію ІТ-послуг та банкоматних мереж.

5. З якими перешкодами довелося зіткнутися?

Країни-члени ЄС дали остаточну згоду на вступ Хорватії до єврозони 12 липня, за східноєвропейськими країнами Естонією, Латвією, Литвою, Словаччиною та Словенією.

Інфляція виявилася найбільшою проблемою після того, як війна в Україні призвела до різкого зростання цін на енергоносії та інші товари. Але ця проблема стоїть усюди. У листопаді, за останніми даними, темпи інфляції в єврозоні знизилися, але споживчі ціни все одно зросли на 10,1%, порівняно з попереднім роком.

6. Як виглядають нові монети Хорватії?

На монетах зображено карту країни та національний шашковий візерунок. На них також зображена куна, або ласка, і винахідник Нікола Тесла, етнічний серб, який народився в сучасному хорватському місті Смілян. Центральний банк Сербії заявив, що вживатиме заходів, якщо Хорватії буде дозволено використовувати зображення Тесли.

7. Які ще країни хочуть приєднатися до євро?

Болгарія. Але вона зсунула терміни на рік — до 2024 року, після того, як була прийнята в зал очікування єврозони, відомий як ERM-2, у 2020 році, одночасно з Хорватією. Румунія також виявила бажання. Однак, незважаючи на те, що в якийсь момент вони будуть зобов'язані приєднатися, найбільші країни регіону не поспішають. Польща, наприклад, пов'язує свою здатність пережити світову фінансову кризу 2008 року без рецесії із збереженням незалежної грошово-кредитної політики.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі