Чому деякі європейські країни страждають від корупції — FT

Поділитися
Повноваження ЄС щодо розслідування корупції та забезпечення дотримання відповідних законів у державах обмежені.

США та ЄС борються за захист демократії та верховенства права. Американська боротьба є «більш драматичною», оскільки сам лідер США Дональд Трамп керує зусиллями для підриву американської політичної системи на фоні своєї поразки на виборах президента США. А в Європі, навпаки, «загроза» здебільшого йде не з центру, а з «околиць», пише Financial Times.

На даний момент Угорщина та Польща перебувають у центрі уваги, оскільки їхні уряди чинять опір зусиллям пов’язати фінансування з боку ЄС із врахуванням верховенства права. Але зосередження уваги виключно на угорцях та поляках не демонструє повного масштабу європейської проблеми. У кількох інших країнах ЄС нещодавні корупційні скандали та суперечки щодо верховенства права викликали серйозні питання про стан їхніх демократичних систем. До цих країн належать Болгарія, Румунія, Словаччина, Словенія, Хорватія, Мальта та Кіпр. У сукупності «проблемні демократії» становлять близько однієї чверті з 27 урядів, що сидять за столом конференцій ЄС.

Угорщині та Польщі зараз приділяють найбільшу увагу частково тому, що у суперечці наявний ідеологічний елемент.

Лідер Угорщини Віктор Орбан із задоволенням «читає лекції» про «неліберальну демократію». До того ж, поляки та угорці прийняли закони, які підривають незалежність судової влади.

Підкупи та корупція в деяких інших країнах ЄС діють, як правило, за «старими схемами» - під прикриттям та без супровідних промов, які атакують лібералізм. Подібні скандали привертають не надто багато уваги за кордоном. Але вони спровокували масові демонстрації та політичну нестабільність у багатьох країнах.

В липні тисячі людей вийшли на вулиці Болгарії, протестуючи проти уряду прем'єр-міністра Бойка Борисова. Гнів натовпу розпалювали розповіді про те, що політики та чиновники купують квартири за заниженими цінами, а також фотографія Борисова поруч із відкритою шухлядою, наповненою банкнотами по 500 євро та золотими злитками. Хоча, сам прем'єр-міністр каже, що це фото є фальшивим. Але навіть президент Болгарії Румен Радев звинуватив його в тому, що прем’єр керує "урядом мафії".

Протягом останніх років масові акції протесту також потрясли Румунію, де прокуратура «боролася з урядовими міністрами». Один із політичних лідерів Румунії Лівіу Драгня був відправлений до в'язниці у травні 2019 року на три з половиною роки за звинуваченнями в корупції. Хорватський політичний діяч Іво Санадер був засуджений 13 листопада на вісім років за корупцію.

В інших місцях ЄС корупційні скандали змішуються із вбивствами. Журналіст Ян Куцяк та його наречена Мартіна Куснірова були вбиті в Словаччині в 2018 році. Куцяк розслідував зв’язки між італійською мафією та чиновниками, наближеними до словацького прем’єр-міністр Роберта Фіцо, який був змушений подати у відставку після протестів.

На Мальті відому журналістку  Дафну Каруану Гализію було вбито в 2017 році після написання статті про відмивання грошей високопоставленими чиновниками, а також про бізнес дружини прем'єр-міністра. Розслідування та публічні демонстрації, що пройшли після її смерті, зрештою призвели до відставки прем'єр-міністра Джозефа Маската та арешту його керівника апарату Кіта Шембрі.

Уряд Кіпру звинуватили у видачі паспортів іноземним злочинцям та родичам деспотів, таких як сирійський політик Башар Асад.

На перший погляд здається, що корупція та насильство в невеликих країнах, таких як Мальта чи Кіпр, є відносно незначними проблемами в країнах ЄС з 440 мільйонами людей. Але у Франції колишнього президента Ніколя Саркозі судять за корупцію. До того ж, антикорупційна громадська організація Transparency International вказала на те, що проблема корупції Італії може бути гіршою, ніж вважається.

Корупція в будь-якій європейській країні впливає на ЄС в цілому. Кожна країна має право вето на деякі найважливіші політичні рішення, такі як бюджет, для прикладу. Кожна країна-член також по-черзі головує в ЄС та бере участь у формуванні його порядку денного. Паспорт будь-якої країни ЄС надає право жити та працювати по всій Європі.

Повноваження ЄС щодо розслідування корупції та забезпечення дотримання відповідних законів у державах обмежені. Нещодавно створена Європейська прокуратура може приймати рішення лише щодо випадків зловживання коштами ЄС. Участь у роботі Європейської прокуратури є добровільною. Для прикладу, Угорщина та Польща відмовились від участі.

Євроскептики скористаються цими вадами, стверджуючи, що сам ЄС руйнується зсередини. Бойко Борисов, безумовно, отримав більше захисту від колег-політиків ЄС, ніж він заслуговує. Але якби ЄС розпався через проблеми з корупцією, то ситуація в таких країнах, як Болгарія, напевно, лише погіршилась би.

Загалом, наміри ЄС є позитивними. Політична культура Брюсселя все ще встановлюється урядами, які серйозно ставляться до верховенства права. Але, навіть попри це, європейські країни з проблемами корупції добре представлені «за круглим столом ЄС», резюмує видання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі