Чому Британія має провести другий референдум щодо Brexit - WP

Поділитися
Чому Британія має провести другий референдум щодо Brexit - WP © https://twitter.com/Independent
Другий референдум з альтернативною системою голосування може вирішити проблему з Brexit.

Як прагматичні центристи повинні реагувати на популізм? В першу чергу необхідно визнати лють, яку він у собі несе, до того, як він почне свою гру. Відкриті імміграційні правила, наприклад, поліпшують життя мігрантів і стимулюють економічне зростання, але електорат ясно дав зрозуміти своє обурення щодо збільшення кількості іноземців, тому, можливо, їх демократичне бажання повинно поважатися. Відкрита торгівля підвищує добробут країни, але, можливо, протекціонізм - це невелика ціна за те, щоб показати виборцям, що політична еліта їх почула, пише The Washington Post.

Тим не менше, бувають випадки, коли такі поступки призводять до неприємних наслідків. Brexit - один з них. Через два роки після того, як британці проголосували за вихід з Європейського Союзу, з'явився чіткий аргумент на користь проведення другого референдуму. Справа не тільки в тому, що вихід Британії з найважливіших торговельних відносин буде коштувати дорого. Brexit не призведе до "повернення контролю", про який говорять його прихильники. Угода, яка зараз розглядається, швидше за все, зобов'яже Британію продовжувати дотримуватися хоча б деяких європейських правил. Це потребуватиме певних платежів до Брюсселю. Це спровокує напруженість у відносинах між материковою Британією та Ірландією, і, ймовірно, між Англією та Шотландією. Це не зробить прихильників Brexit щасливими.

Тому що обговорювана угода - безлад, і вона цілком може бути заблокована в парламенті. Пуристи з правлячої "Консервативної партії" засуджують її, вважаючи недостатньо ясною, й їх може бути достатньо, щоб угода не пройшла в парламенті. У цьому випадку, Британія може покинути ЄС без угоди, що зруйнує все - від ланцюжків поставок товарів до миру в Ірландії. В якості альтернативи, Велика Британія могла б поставити питання на голосування, дозволяючи виборцям обрати один з трьох варіантів: компроміс, погоджений урядом, Brexit без угоди або залишитися в ЄС.

Для популістів і їх прихильників другий референдум є анафемою. Перший референдум вважається найважливішим голосуванням покоління, і тодішня явка 72.2% є найвищим показником за 20 років. Перед обличчям цього мандата їх аргумент в тому, що еліти не мають права закликати людей до повторного голосування, щоб вони могли дати "правильну" відповідь. Крім того, якщо другий референдум пройде на користь рішення залишитися в ЄС, прихильники Brexit будуть стверджувати, що рахунок став 1:1. Чому б не провести тоді п'ять референдумів?

Це заперечення було б переконливим, якби прихильники Brexit були позбавлені чогось, чого вони дуже хотіли. Однак факт в тому, що навіть найпалкіші прихильники виходу Британії з ЄС готові голосувати проти угоди. Приміром, екс-міністр закордонних справ Борис Джонсон, затятий прихильник ідеї Brexit, подав у відставку на знак протесту проти нової угоди, заявивши, що вона зробить Велику Британію "васальною державою".

Більшість виборців, що голосували за Brexit в 2016 році, все ще хочуть вийти з ЄС, але вони відчувають розчарування від того, як саме це відбувається. З цього виходить аргумент проти нового референдуму: його було б складно організувати. Пропозиція повинна пройти через парламент. Формулювання питань займе час, особливо враховуючи, що у виборців буде цілих три варіанти - залишитися в ЄС, вийти без угоди або з угодою, запропонованих урядом. Підготовка посилиться напередодні дедлайну за Brexit, який настане в березні, так що, можливо, Європейському Союзу доведеться погодитися на відстрочку дня виходу Британії.

Але це заперечення також не вражає. У Європи буде стимул погодитися на відстрочення: хоча Brexit в основному завдасть шкоди Британії, але він також зашкодить її сусідам. І хоча референдум з більш ніж двома варіантами може здаватися складним, це не неможливо. У 1977 році Австралія проводила референдум для вибору одного державного гімну з чотирьох. Альтернативна система голосування, при якій голоси за два варіанта з низьким рейтингом додаються до підрахунків двох з найкращим, пропонує інтуїтивно справедливий спосіб визначення результату.

Правда в тому, що у Британії немає простого шляху. Якщо Brexit буде зірвано, то ті, хто голосували за нього, будуть відчувати себе обдуреними, і їх відповідь може бути серйозною. Але якщо угода Brexit буде затверджена, то, хто голосував за вихід можуть так само відчувати себе незадоволеними, а прихильники варіанту залишитися в ЄС будуть відчувати огиду. І оскільки Brexit буде перешкоджати податковим надходженням і скорочувати державні видатки на лікарні і школи, його ефект у довгостроковій перспективі полягатиме в тому, щоб змусити всіх розсердитися.

Референдум з альтернативним голосуванням міг би принести перемогу будь-якому з трьох варіантів. Але, принаймні, це дозволило б уникнути підозр, що нація потрапила в ситуацію, яка нікому не подобається, тому що політичні лідери не впоралися з переговорами. Якщо популізм показує, що політики недостатньо слухали виборців, то немає нічого ганебного в тому, щоб просити виборців повторити свій вибір вдруге.

Раніше повідомлялося, що переговори з ЄС з приводу Brexit зайшли в глухий кут. Велика Британія загрожує вийти без підсумкової угоди, якщо лідери блоку не пом'якшать свою позицію щодо ірландського кордону і торгівлі. У свою чергу голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер заявив про те, що ЄС готовий до всіх можливих наслідків переговорів.

З-за Brexit у відставку пішли вже кілька британських міністрів, в тому числі головний парламентер по виходу Британії Девід Девіс і глава МЗС Борис Джонсон - прибічники "жорсткого" Brexit, у той час як прем'єр Тереза Мей воліла "м'який" вихід королівства з ЄС.

Нагадаємо, 12 липня уряд Мей представив свій план щодо Brexit, призначеного на 29 березня 2019 року. Мінфін Британії передбачив більше трьох мільярдів доларів, прораховуючи різні сценарії Brexit.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі