Число загиблих у сутичках в Єгипті між поліцією і прихильниками поваленого президента Мухаммеда Мурсі зросло до 525 людей, постраждали більше 3,5 тисяч.
Як повідомив представник єгипетського МОЗ Халед ель-Хатіб, підрахунок жертв і поранених триває і тому озвучені цифри не можна вважати остаточною інформацією.
Раніше ісламістський рух "Брати-мусульмани" заявив про більш ніж 2 тисячі загиблих і назвав подію "справжньою бійнею".
У будь-якому разі, немає сумніву, що 14 серпня став найкривавішим днем за всю історію постреволюційного Єгипту, починаючи з 25 січня 2011 року.
У четвер, 15 серпня, у Каїрі поки затишшя, поліція охороняє площі Рабіа аль-Адавія і ан-Нахда, де напередодні були розгромлені табори демонстрантів.
Проте мітингувальники готові повернутися. "Брати-мусульмани" закликали всіх єгиптян вийти 15 серпня на вулиці Каїра на знак протесту проти кривавих зіткнень сил правопорядку і протестувальників. Марші повинні початися у районі мечеті аль-Іман.
Рух, очолюваний Мурсі, оголосив також, що має намір скасувати "військовий переворот" 3 липня, коли армія підтримала виступи опозиції і змістила Мурсі з посади президента. При цьому "Брати-мусульмани" підкреслюють, що як і раніше виступають за мирні методи політичної боротьби.
У той же час, тимчасово виконуючий обов'язки прем'єр-міністра Єгипту Хазем Беблауї схвалив розгін демонстрантів у Каїрі, заявивши, що влада була зобов'язана відновити порядок і безпеку.
У застосуванні вогнепальної зброї сторони звинувачують один одного. Прихильники Мурсі стверджують, що поліція спочатку вдавалася до використання вогнепальної зброї, обстрілюючи людей з дахів. У соціальних мережах є чимало фотографій, де добре видно людей на дахах у цивільному одязі, щоправда, незрозуміло хто вони.
У свою чергу, міністр внутрішніх справ Мохаммед Ібрагім заявив на прес-конференції, що вся відповідальність за цю бійню лежить на прихильниках "Братів-мусульман". За його словами, при розгоні табору, було виявлено значну кількість зброї та вибухівки, і саме демонстранти почали стріляти першими. Ібрагім заявив, що поліція поводилася щодо протестуючих професійно і у результаті зіткнень загинули 43 поліцейських.
При цьому віце-президент Єгипту, нобелівський лауреат Мохаммед ель-Барадеї на тлі зіткнень подав у відставку. "Я не можу розділяти відповідальність за рішення, з якими я не згоден і за наслідки яких я побоююся. Я не можу нести відповідальність навіть за одну краплю крові", - заявив він.
За даними ЗМІ, зброя застосовувалася обома сторонами. При цьому у трагічних подіях загинули троє журналістів - оператор Sky News, репортер Express, а також одна жінка, співробітник еміратської газети "Новини затоки".
Зараз в Єгипті введено режим надзвичайного стану на місяць і комендантську годину в деяких провінціях. Єгипетська влада запевнила, що туристів хвилювання у країні не торкнуться, проте напередодні заворушення, що спалахнули у Каїрі, докотилися і до курорту Хургади, де у результаті зіткнень між прихильниками і супротивниками Мурсі померла одна людина, а ще 14 отримали поранення. З проблемами зіткнулася і група польських туристів, які через заблоковані дороги не змогли дістатися до аеропорту.
МЗС України закликав утриматися від відвідування Єгипту без крайньої необхідності, а українцям, які перебувають там, порадив не залишати територію готелів, уникати великих скупчень людей і в разі НП телефонувати на цілодобову гарячу лінію в українське посольство.
Ситуація залишається напруженою у багатьох великих містах на півночі Єгипту, окрім Каїра. У провінції Мінья загинула 41 людина, є постраждалі в Александрії, Суеці, Фаюмі і Бухейрі. !zn
Читайте також:
Під час зіткнень в Каїрі загинув оператор Sky News
В Єгипті закрито для відвідування піраміди Гізи через зіткнення в Каїрі
В Каїрі розгін поліцією прихильників Мурсі переріс у бійку: більше 160 вбитих