Business Insider: Україна знищила 10% танків Росії, така зброя взагалі має сенс?

Поділитися
Business Insider: Україна знищила 10% танків Росії, така зброя взагалі має сенс?
Чим ближче танки наближаються до міст, тим більш уразливими вони стають до українських протитанкових ракет.

Хрестик на зеленуватому екрані пересувається трохи вправо, намагаючись зловити металеве здоровило на полі. На якусь мить екран тухне, коли ракета злітає з характерним звуком. Минає шість секунд. Бум. Ще один Т-72 Росії виведений з ладу. Члени його екіпажу, швидше за все, мертві.

Йдеться зовсім не про якісь передові ракети на зразок Javelin. Це «Стугна-П», протитанкові системи, які Україна робить сама. Невелика група солдатів може встановити її на триногу й чекати, поки танки зайдуть в радіус дії. За допомогою панелі дистанційного керування, яка схожа на футляр для камери, оператор може тримати ціль під прицілом за допомогою лазера, поки ракета не завдасть удар. Або ж він може дозволити системі самостійно шукати танк.

Як пише Business Insider, українські ракети досить таки ефективні. За три тижні боїв Росія втратила щонайменше 270 танків, згідно з даними організації Oryx, яка відстежує озброєння різних армій. Це майже 10% від того, що було в російському арсеналі. Українська оборона виявилася надзвичайно ефективна. Аналітики вважають, що провал наступу Росії пов’язаний не лише з некомпетентністю її командирів чи танками, а з самою ідеєю танків як зброї.

Дедалі більше доказів вказують на те, що тактична слабкість танків «вражає». Тож почалися дебати про те, чи не час такій бронетехніці приєднатися до бойових колісниць й кінноти в музеї військової історії. Дешеві безпілотники, які літають на невеликій висоті, знищують таки з неба. Солдати використовують складі приміські ландшафти для організації засідок для бронетехніки. І в цьому їм допомагає нове озброєння, яке робить знищення танків особливо легким. Навіть нетреновані добровольці тепер можуть успішно виконувати такі завдання.

«Піхота, готова вступити в бій, тепер має надзвичайні можливості при наявності таких речей, як одноразові протитанкові ракети», - сказав виданню військовий стратег Едвард Луттвак, який консультує уряди по всьому світі.

Танки панували на полях битви впродовж більш ніж 80 років. Їхнім завданням було пробитися через позиції ворога, щоб піхота могла зайти й закріпитися на новій території. Танки вже давно стали уразливими до зброї, яку солдати можуть носити з собою: РПГ і навіть ручні протитанкові гранати.

Але варто лише подивитися на ефективність російських танків в атаці проти України. Можна легко побачити, як технології, а особливо досягнення в галузі розробки керованих ракет, підвищують протитанкові можливості до такої межі, що танки фактично стають застарілими. Роль авангарду, яку вони зараз виконують, у майбутньому, швидше за все, перейде до безпілотників й роботизованої техніки, а також систем дальнього ураження.
Ракетні системи, стрільбу з яких можна вести з плеча, змінюють те, як ведуться бої. Javelin дозволяє оператору швидко прицілитися, зробити постріл і сховатися в укриття. Ці ракети завдають удар по танках згори, де їхня броня найслабша. Україна навчила навіть своїх резервістів користуватися Javelin.

Британсько-шведська розробка NLAW теж не складна у використанні. Вона важить приблизно стільки ж, як і ящик пива. Тож оператор легко може прицілитися з плеча всього за кілька секунд і виконати постріл. Далі спрацьовує система самонаведення ракети.

«Якщо якась зброя й може сильно змінити ситуацію, то це NLAW, легка протитанкова зброя, просто пластикова труба з кумулятивною ракетою. Ви прицілюєтеся й стріляєте. Одна вантажівка може доставити 500 таких систем на будь-якому вулицю Києва», - сказав Луттвак.

І система NLAW розроблена саме для такого типу війни, яку Росія розв’язала проти України.

«NLAW може атакувати майже з будь-якої позиції: від даху будинку до виямки, можна стріляти з-за дерева. Можна вести вогонь під кутом 45 градусів, з підвала чи другого поверху будинку і далеко за межами радіуса дії більшості танків», - йдеться на сайті компанії SAAB, яка займається виробництвом цих ракет.

Видання пише, що з наближенням до міст танки стають дедалі уразливішими, оскільки солдати можуть влаштовувати для них засідки. Це зовсім не ті умови, в яких така бронетехніка діяла в часи Другої світової війни чи у В’єтнамі.

Україна використала передмістя, щоб позбавити Росію її переваги в озброєнні. Російський наступ на Київ загруз на околицях, де мотивовані українські солдати зустріли ворожі колони. Бої тривали тижнями. В Ірпені українська артилерія розбила колони російської бронетехніки, щойно вона заходила в поле дії. А невеликі групи солдатів і добровольців влаштовували засідки, знищуючи бронетехніку ворога за допомогою протитанкових ракет. «Стугни-П» взагалі заздалегідь розставляли вздовж потенційних напрямків руху ворога, щоб розбивати колони на відстані, щойно вони зайдуть.

А ще є безпілотники. Війна в Україні показала, що вони справді дають величезну перевагу. Вони здатні підкрадатися до ворожої бронетехніки й завдавати удар керованими ракетами. Саме це й роблять турецькі TB2 Bayraktar знову і знову. Але навіть менші безпілотники можуть сильно змінити ситуацію. Адміністрація Джо Байдена відправляє Україні 100 безпілотників-камікадзе Switchblade, кожен з яких завбільшки з рюкзак. Ця зброя здатна підлітати до танків й іншої техніки, а потім завдавати нищівний удар. Російське командування допустило грубі помилки, змарнувавши потенціал своїх сил.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі