Bloomberg: В Кремлі росте невдоволення війною проти України

Поділитися
Bloomberg: В Кремлі росте невдоволення війною проти України © unsplash/markusspiske
Частина російських еліт боїться, що вторгнення було катастрофічною помилкою, але інсайдери кажуть, що Путін не поступиться і йому не загрожує втрата влади.

Вже майже 8 тижнів минуло після того, як Владімір Путін наказав розпочати вторгнення в Україну. Російська армія зазнала важких втрат, а Росія опинилася в безпрецедентній міжнародній ізоляції. Тепер у Кремлі з’явилася невелика, але з кожним днем все більша група тих, хто вже сумнівається у правильності рішення почати цю війну.

Про це пише Bloomberg, додаючи, що невдоволені представники правлячої еліти займають високі посади в російському уряді або ж в управлінні державними компаніями. Вони переконані, що вторгнення було катастрофічною помилкою, яка відкине Росію назад на багато років. Про це виданню розповіли 10 джерел, які напряму знають про ситуацію в Кремлі. Всі співрозмовники видання погодилися говорити на умовах анонімності через страх за особисту безпеку.

За їхніми словами, поки немає жодних шансів на те, щоб Путін змінив свій курс. І в Росії ніхто не збирається кинути йому виклик. Дедалі більше скорочуючи коло найбільш надійних і жорстких радників, Путін відкинув усі спроби російських чиновників попередити його про високу політичну й економічну ціну війни. Деякі російські чиновники сказали журналістам Bloomberg, що вони розділяють страх розвідки США про можливе рішення Путіна застосувати ядерну зброю, якщо його «історична місія» провалиться. Підтримка війни проти України залишається великою серед більшої частини російської еліти. Багато інсайдерів в публічних заявах і приватних розмовах повторюють твердження Кремля про те, що конфлікт «із Заходом» неминучий. І що економіка адаптується до санкцій, які запровадили США і союзники. Громадська підтримка війни теж лишається сильною. Через це, попри всі потрясіння через санкції, в Росії зберігається певна сюрреалістична стабільність.

Однак, дедалі більша кількітсь інсайдерів Кремля переконані, що бажання Путіна продовжувати війну прирече Росію на роки ізоляції й підвищить напругу до такого рівня, що вона знищить російську економіку, її безпеку і глобальний вплив. Кілька олігархів зробили завуальовані заяви, в яких ставили під сумнів стратегію Кремля. Але багато впливових гравців надто налякані репресіями, щоб публічно говорити про своє невдоволення. Скептики були здивовані швидкістю й масштабом реакції США і союзників, які заморозили 640 мільярдів доларів резервів російського Центробанку. А також тим, що іноземні компанії фактично за ніч скасували інвестиції на десятиліття і зупинили всі свої операції. Ніхто не очікував також, що військова підтримка Києва буде настільки стабільною у протистоянні російському наступу.

Кілька високопоставлених російських чиновників намагалися пояснити Путіну, що вплив санкцій буде нищівним і фактично перекреслить 20 років економічного розвитку. Більш високі стандарти життя в Росії, які з’явилися за час правління Путіна, теж зникнуть. Але російський автократ відкинув всі ці застереження, сказавши, що Росія хоч і заплатить високу ціну, але Захід не лишив іншого виходу, окрім як почати війну. Публічно Путін заявив, що «економічний бліцкриг» провалився. І російська економіка адаптується до санкцій. Він досі впевнений, що суспільство його підтримує. А росіяни готові роками приносити жертви його баченню національної «величі». Путін вперто бажає продовжувати війну, навіть попри те, що Кремлю довелося скоротити свої амбіції до битви за контроль над Донбасом. Разом з тим, Путін переконаний, що якщо Росія погодиться задовольнитися меншим, це залишить її «безнадійно уразливою і слабкою» перед загрозою з боку США і союзників.

За кілька тижнів після початку війни коло радників і контактів Путіна було скорочене ще більше. Два джерела розповіли виданню, що російський автократ розмовляє лише з невеликою групою найбільш жорстких радників, з якими він спілкувався раніше. Рішення почати війну проти України прийняв сам Путін і лише кілька «яструбів» включно з міністром оборони Сєргєєм Шойгу, начальником штабу Валєрієм Гєрасімовим і секретарем російської Ради безпеки Нікалаєм Патрушевим.

Критики не бачать жодних ознак готовності Путіна припинити вторгнення, зважаючи на втрати, чи піти на поступки, необхідні для припинення вогню. Зважаючи на його домінування в російській політичній системі, альтернативні погляди поширюються лише в приватних розмовах. Обмеження доступу до інформації призвели до великих прорахунків Кремля на початку війни. В Москві розраховували, що більша частина українських чиновників і військових перейдуть на російський бік. Також там чекали швидкого військового прогресу. Путін також недооцінив президента України Володимира Зеленського, якого вважав слабким. Олігарху Роману Абрамовичу, який став посередником на поки безуспішних переговорах, був змушений переконувати Путіна в тому, що Зеленський залишився в Україні і не втік ще на початку вторгнення.

У ФСБ зростає розгубленість через провал вторгнення, про що говорить російський експерт у питанні спецслужб Андрєй Салдатав. У Москві загалом очікували, що війна триватиме лише кілька тижнів максимум.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі