Якщо саміт президента США Дональда Трампа з північнокорейським лідером Кім Чен Ином в Ханої наступного тижні пройде так, як сподівається глава Білого дому, вони оголосять обіцянки щодо денуклеаризації Північної Кореї, проголошенням закінчення Корейської війни та зобов'язаннями міжнародного ділового співтовариства і багатосторонні кредитні установи для перетворення країни, очолюваної "Маленькою людиною з ракетою", за словами Трампа, в "економічну ракету" Азії, пише Віктор Ча в колонці для Bloomberg.
Автор зазначає, що хоча ймовірність того, що рак свисне над Пхеньяном вище, але важливо розглянути останню перспективу за однією важливою причини, якою нехнують: Трамп ніколи не здійснить свою мрію про те, щоб Північна Корея продала свої ракетні стартові майданчики в обмін на кондомініуми і казино на узбережжі, якщо не звернеться до них. Це масові порушення прав людини режимом.
Найгучніші заяви Трампа про жахливий стан з правами людини на Півночі прозвучали в 2017 році після смерті Отто Вармбієра, студента коледжу США, затриманого під час туристичного візиту в КНДР. Президент навіть запросив родину Вармбієрів на своє звернення до Конгресу і нації, щоб висвітлити цю проблему. Але з тих пір, як Трамп зустрівся з Кімом в Сінгапурі минулого літа, він замовк про права людини.
Через два роки після свого обрання Трамп досі не призначив посланника щодо порушень прав людини в Північній Кореї, що було доручено Конгресом. Здається, він думає, що піднімати питання в Ханої з Кімом було б неввічливо, і відволікати від питання денуклеаризації. У мовчання Вашингтона були відчутні наслідки: через п'ять років після того, як доповідь Комісії з розслідування ООН створив основу для підтримки звинувачення керівництва Північної Кореї в злочинах проти людяності, Рада Безпеки в грудні минулого року проголосував проти постановки питання через Китаю і Росії.
Здається, що Трамп не усвідомлює, що права людини мають вирішальне значення для його стратегії ведення переговорів. З одного боку, припинення діяльності по виробництву бомб в Північній Кореї означає блокування потоків твердої валюти, які їх фінансують. Більша частина цих грошей надходить від експорту режиму рабської праці та інших зловживань підприємницької діяльності.
По-друге, для перевірки будь-якої ядерної угоди у інспекторів має бути можливість пересуватись по країні в різних місцях. Це зажадає набагато більш відкритого північнокорейського суспільства, ніж сьогодні, і США повинні наполягати на цьому одночасно з денуклеаризацією.
По-третє, підвищення прав людини може посилити вплив США на переговорах. За останні три десятиліття Північна Корея ледь позіхнула, коли Вашингтон засудив ядерну активність. Але коли міжнародне співтовариство почало привертати увагу до порушень прав людини в Пхеньяні в 2014 році, закритий режим, відчуваючи себе вразливим, швидко направив дипломатів за кордон, щоб лобіювати резолюції в ООН.
В-четвертих, для Трампа включення вимог прав людини в переговори було б розумною політикою у себе вдома, враховуючи те, наскільки неохоче Конгрес прийме будь-яку угоду, яка не вирішить ці проблеми.
І, нарешті, обіцянку Трампа про економічне поліпшення Кіма в обмін на його ядерну зброю просто не буде вартим довіри, якщо не буде досягнутий відчутний прогрес у галузі прав людини. Нинішні резолюції Ради Безпеки, а також закони США ускладнюють приватному сектору або міжнародним фінансовим установам економічне співробітництво з Північною Кореєю при відсутності підтвердження того, що країна дотримується міжнародних трудових норми. Навіть за наказом Трампа жоден генеральний радник якої-небудь американської компанії не рекомендував би інвестувати в Північну Корею, якщо порушення прав людини в ланцюжку поставок можуть призвести до порушення законодавства США.
Підвищення прав людини - це не просто необхідність, а можливість. З часу доповіді Комісії з розслідування Пхеньян став більш активно брати участь у гуманітарних зусиллях і збір інформації про стандарти в галузі прав людини. Це може зробити північнокорейців більш сприйнятливими до діалогу про права людини та міжнародних стандартах моніторингу охорони здоров'я та продовольчої допомоги.
Але вони не збираються піднімати питання, якщо США цього не роблять. Те, що Трамп продовжить мовчати в Ханої, не тільки послабить традиційну роль Америки як маяка людської свободи, але і зробить завдання з денуклеаризації Північної Кореї набагато складнішим.
Трамп і Кім зустрінуться в Ханої 27 і 28 лютого. Це буде їхня друга зустріч. Перша відбулася в Сінгапурі, в червні минулого року, за підсумками якої сторони підписали спільну декларацію про перезавантаження двосторонніх відносин і денуклеаризацію Корейського півострова. Крім того, США взяли на себе зобов'язання забезпечити безпеку КНДР. Однак, санкції проти КНДР залишаються в силі.
Основне питання, яке буде розглядатися на другому саміті, - денуклеарізація КНДР і те, які кроки мають бути зроблені, щоб вона відбулася.