Bloomberg: Ізраїлю неминуче доведеться підтримати Україну, попри ризики

Поділитися
Bloomberg: Ізраїлю неминуче доведеться підтримати Україну, попри ризики © depositphotos/standwithukraine
У ізраїльської сторони є низка червоних ліній, через які вона не переступить, але попри це їй є, що запропонувати.

Через два місяці після початку російського вторгнення в Україну міністр оборони США Ллойд Остін скликав надзвичайний конклав союзників і партнерів на військовій базі в німецькому місті Рамштайн. Там була створена воєнна коаліція, чия проголошена мета - захистити Україну від подальшої російської агресії.

Серед учасників були здебільшого країни-учасниці НАТО. Але до них також приєднався приблизно десяток інших лояльних до США держав, зокрема Ізраїль, який з початку війни сподівався зберегти нейтралітет. Але присутність його представників на зустрічі в Рамштайні говорить, що Ізраїль «повністю в ділі», - пише на сторінках Bloomberg колишній помічник прем’єр-міністра Ізраїлю Менахема Бегіна і засновник видання Jerusalem Report Magazine Зеєв Шафес.

Питання лише, в якому саме «ділі»? Ізраїль прийняв запрошення на зустріч, розраховуючи, що його попросять зіграти невелику роль в озброєнні України, що дозволило б Києву вистояти й відбити атаку загарбників. Але після конференції Остін сказав журналістам, що мета альянсу Рамштайна - це ослабити Росію, щоб вона більше не могла застосовувати військову силу проти сусідів. Іншими словами, позбавити її статусу суперсили. Рамштанйська група буде зустрічатися раз на місяць, що означає, що в США готуються до довгої війни.

Росія у відповідь дала зрозуміти, що не погодиться на повну поразку, на яку розраховують США і їхні партнери. Владімір Путін навіть натякнув, що за потреби може навіть застосувати ядерну зброю, щоб не допустити російську поразку. Уряд Ізраїлю не говорив перед зустріччю в Німеччині про намір приєднатися до альянсу у війні, яка може теоретично стати ядерною. Він і на російську загрозу ніяк не реагував. Однак, поїздка в Рамштайн була вирішальним рішенням. І «зіскочити» вже не вийде.

Військові альянси - це новинка для Ізраїля. В 1991 році під час війни в Перській затоці країна хотіла приєднатися до коаліції на чолі зі США. Однак, арабські союзники відмовили їй. Ізраїль також не входить в НАТО. А це означає, що у нього немає зобов’язань щодо колективної оборони. Більше того, в Ізраїля немає навіть формальної оборонної угоди зі США і він звик, що битися у війнах в своєму регіоні йому доводиться самому. Навряд чи Ізраїль хотів «підписатися» на участь в довготривалому конфлікті проти Росії в Україні чи у більш широкій війні в Європі.

Більшість країн, які чиї представники були в Рамштайні, не мають російських військ біля своїх кордонів. А біля кордонів Ізраїля вони є. В Сирії. Впродовж останніх років Ізраїль і Росія координували військові зусилля, які дозволяли ізраїльським військам вести приховану війну проти Ірану і його маріонеток. Але якщо відносини зіпсуються, навряд чи Москва буде стримувати в майбутньому Іран, не даючи йому озброювати «Хезболлу» чи відправити свої іранські війська ближче до ізраїльських кордонів. Вже зараз очевидно, що російсько-ізраїльські відносини розвалюються. В понеділок міністр закордонних справ РФ Сєргєй Лавров сказав, що у Адольфа Гітлера було «єврейське походження». І це викликало обурення в Ізраїлі.

Поки триває війна в Україні, ізраїльська сторона зробить все, що попросить Вашингтон. Але  в неї є свої червоні лінії, за які переступати ніхто не буде. Це означає, що жоден ізраїльський уряд не відправить бойові підрозділи на війну в Україну. Також Ізраїль не буде постачати ЗСУ важке озброєння. Власне, у країн НАТО достатньо своєї зброї, щоб допомогти українським військовим, не кажучи про те, що США нарощують власне виробництво. Ізраїль також не буде ділитися своїми військовими таємницями з членами коаліції. 

Що ж тоді країна може запропонувати? Ізраїль входить в п’ятірку держав з найбільшими кіберможливостями у світі. Також у нього є передові наступальні й оборонні військові можливості. Ізраїльська розвідка надзвичайно потужна й перевірена в битвах. В країни є деякі військові технології, які можуть принести користь. Крім того, в Ізраїля є багато російськомовних і україномовних солдатів, здатних тренувати українських військових. Також Ізраїль вже продемонстрував на заході України, що він здатен налагоджувати роботу першокласних польових шпиталів.

Що Ізраїль попросить за це? Він захоче укладання довгострокової і надійнішої угоди про ядерну програму Ірану. Також він хоче, щоб США внесли іранських «Вартових ісламської революції» в список терористичних організацій, так само як і «Хезболлу», і «Ісламський джихад в Палестині». Ізраїлю також потрібно, щоб США постачали йому деякі боєприпаси, які дозволять знищити ядерні цілі в Ірані. 

Крім того, Ізраїль хоче розширити Абрахамську угоду за рахунок приєднання нових країн. Це означає, що Саудівську Аравію потрібно переконати підтримати стримування Ірану. Також ізраїльський уряд проти відкриття консульства США в східному Єрусалимі. Зрештою, лідери Палестини в Секторі Газа і на Західному узбережжі Йордану підтримують Росію. Але Ізраїль приєднався до альянсу на чолі зі США не для того, щоб досягти всіх вище перелічених цілей. Його рішення також не було продиктоване моральним неприйняттям російського способу вести війну чи братерською стурбованістю про майбутнє Європи.

Головна мета Ізраїля - це зберегти хороші відносини зі США. Саме тому він ризикує стратегічною незалежністю і тактичною перевагою над Іраном. Такі серйозні зміни в політиці потрібно виносити на широкі дебати. Хоча вони б, звісно, привели до єдиного висновку: союз зі США в цій війні - це найкращий вибір для Ізраїлю.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі