Bloomberg: Джонсон йде у відставку, хто може його замінити?

Поділитися
Bloomberg: Джонсон йде у відставку, хто може його замінити? © Офіс президента
Видання називає вісім потенційних кандидатів, які можуть сісти в крісло британського прем’єра.

Лідерство Бориса Джонсона знову під загрозою після подвійної відставки у вівторок канцлера скарбиці Ріші Сунака і секретаря з охорони здоров’я Саджида Джавіда. Чіткого претендента, який би міг стати новим прем’єр-міністром Великої Британії замість Джонсона, немає. Однак є низка впливових членів Консервативної партії, які мають серйозні шанси обійняти цю посаду.

Про це пише Bloomberg, нагадуючи, що Сунак і Джавід пішли з своїх посад з різницею в кілька хвилин, пов’язавши рішення з поведінкою прем’єр-міністра і його уряду. Джонсон швидко замінив їх, призначивши канцлером скарбниці Надхіма Захаві, а секретарем з охорони здоров’я - Стіва Барклі. Його соратники вирішили, що йому буде важко утриматися, якщо ще більше членів його команди підуть. Тож невдовзі відбулася ціла хвиля звільнень з високих посад.

Все це відбулося після низки скандалів, які похитнули лідерство Джонсона. Кульмінацією стало зміна риторики Даунінг-стріт 10 про те, що прем’єр-міністр знав чи не знав про поведінку парламентського організатора Кріса Пінчера, який був звільнений минулого тижня після звинувачень у сексуальних домаганнях. На посаді він пробув менше року. Самого Джонсона теж звинуватили у порушенні карантину під час пандемії COVID-19. Він відвідав незаконні збори, тим самим ставши першим головою уряду, який порушив закон. Через це Джонсон зіштовхнувся з голосуванням про вотум довіри минулого місяця. Тоді британський прем’єр втримався на посаді. Але нові скандали призвели до появи нових опонентів, готових долучитися до його повалення.

Bloomberg наводить імена тих, хто потенційно може замінити Джонсона в кріслі прем’єр-міністра, хоча чіткого лідера в цій гонці поки не видно.

Ліз Трасс - послідовниця Тетчер

46-річна Трасс - консерватор, лояльний до вільного ринку, і улюблениця партійних низів. До лютого впродовж року вона очолювала рейтинг міністрів за версією блогу ConservativeHome, лояльного до Торі. З вересня Трасс очолює міністерство закордонних справ. За цей час вона стала помітною фігурою в британській реакції на російську війну проти України. Зараз вона веде переговори з ЄС щодо відносин Лондона з Брюсселем після Brexit.

До того Трасс зміцнила свою популярність як секретар з міжнародної торгівлі, продовжуючи дію великої кількості угод з десятками країн. Її нинішня політична діяльність сильно контрастує з тим вихованням, яке їй дали дали ліві батьки, а також з її роллю голови Ліберальних демократів в Оксфордському університеті. Трасс походить з лібертаріанського крила Консервативної партії і не проти, коли її порівнюють з «Залізною леді» - Маргарет Тетчер. Трасс дотримується ретельного підходу до своїх сторінок у соціальних мережах. Нещодавно вона розмістила фото, де вона позує в танку під час візиту в Східну Європу. Тетчер вчинила так само в 1986 році, коли провідувала британські війська в Німеччині. В 2016 році на референдумі про вихід з ЄС вона була проти Brexit. Але останнім часом підтримувала рішення про відмову від членства в організації «із завзяттям наверненого».

Надхім Захаві - підприємець

Новий британський скарбник народився в Багдаді у сім’ї курдів. Разом з батьками вони переїхали у Велику Британію, тікаючи від режиму Саддама Хусейна в Іраку. На той час нинішній урядовець не розмовляв англійською. Захаві здобув освіту хіміка-інженера в Університетському коледжі Лондона і став співзасновником організації YouGov. Впродовж п’яти років він був виконавчим директором організації, перш ніж стати депутатом в 2010 році. 55-річний мільйонер також працював у нафтовій промисловості.

З 2018 року Захаві входить до міністерських кіл. Він здобув хорошу репутацію завдяки нагляду за розгортанням процесу вакцинації від COVID-19. Завдяки цьому у вересні він потрапив до складу уряду як міністр освіти. Захаві підтримував Brexit в 2016 році.

Вороги Джонсона можуть сказати, що Захаві надто лояльний до чинного прем’єра, щоб очолити партію. Однак, його також вважають безпечним варіантом. До того ж він популярний серед низів Консервативної партії. Посада скарбника дасть йому платформу посилити цю прихильність за допомогою потенційного скорочення податків, чого традиційні консерватори вимагають вже багато місяців. Але оскільки Велика Британія переживає кризу підвищення цін, він може зіштовхнутися зі звинуваченнями, якщо його політика не принесе економічне відновлення.

Ріші Сунак - «золотий хлопчик» в минулому

Сунак був відносно невідомим, поки Джонсон не призначив його канцлером скарбниці в лютому 2020 року. Це була його перша посада в уряді. З того часу 42-річного Сунака вважали головним претендентом на роль правонаступника прем’єра. Його ім’я стало помітним під час пандемії, коли він добився виділення десятків мільярдів фунтів стерлінгів для урядової підтримки бізнесу і робітників. Завдяки цьому популярність Сунака суттєво зросла. Програма субсидій для господарств закріпила за ним прізвизько Dishy” Rishi. Це стрий британський вираз, який означає, що хтось має гарний вигляд.

Однак, він почав втрачати блиск на початку цього року через скандал, пов’язаний з податковим статусом його дружини. Також виявилося, що у Сунака є американська «зелена картка». Крім того, суспільству не сподобалося, що він надто повільно відреагував на кризу зі зростанням цін. Його також оштрафували за участь у незаконному зібранні на Даунінг-Стріт під час карантину. Але попри це букмекери все ще вважають його потенційним кандидатом на роль прем’єр-міністра Великої Британії. Він все ще вважається одним з найбільш результативних членів Консервативної партії. Його відставка через розбіжності в поглядах з Джонсоном на економіку теж може здобути йому нових прихильників. Також Сунак має можливість дистанціюватися від Джонсона, що дає йому перевагу над Трасс і Захаві, які залишилися в уряді.

Бен Воллес - тихий виконавець

52-річний міністр оборони ще рік тому не фігурував у списках потенційних лідерів Торі. Але йому приписують компетентну реакцію Великої Британії на російське вторгнення в Україну, а також на кризу, пов’язану з евакуацією з Афганістану. Тож Воллес опинився на вершині рейтингу міністрів від ConservativeHome. Також опитування, яке провів блог, показало, що консерватори найнижчого рівня вважають його найкращим кандидатом на роль наступного лідера партії.

Будучи капітаном Армії Великої Британії в минулому, Воллес став членом парламенту країни в 2005 році. Хоча перед тим він працював в парламенті Шотландії. Він заслужив схвальне ставлення до себе в 2008 році завдяки його кампанії за прозорість витрат парламентарів. Воллес почав працювати в уряді ще в часи Девіда Кемерона і Терези Мей. Але на нинішній посаді він опинився лише в 2019 році, коли Джонсон став прем’єр-міністром.

Воллес приїхав разом з Джонсоном на голосування щодо вотуму довіри. Це стало знаком того, що міністр оборони входить до близького оточення прем’єр-міністра. Минулого місяця Воллес сказав, що «не зацікавлений» у перспективі стати британським лідером. Але це може змінитися, особливо зважаючи на його популярність.

Саджид Джавід - колишній торговець 

Колишній секретар з охорони здоров’я - ще один досвідчений урядовець. Він очолював різні урядові департаменти в шести урядах Великої Британії. В 2019 році він був четвертим у гонці за лідерство. Джавід пішов у відставку одночасно з Сунаком. Вони друзі. І це говорить, що вони можуть вступити в змагання за владу разом. Один з них буде претендувати на посаду прем’єра, а інший - канцлера скарбниці, що дасть їм більшу вагу. Сунак колись був «номером 2» в команді Джавіда, коли той очолював скарбницю.

Джавід прихильник Тетчер. І на стіні в його кабінеті висить її портрет. Він став членом парламенту в 2010 році, а в 2012 почав працювати в уряді. Камерон підвищив його до секретаря з питань культури в 2014-му році. І з того часу він очолював департаменти з питань бізнесу і громад, а також був міністром внутрішніх справ в уряді Мей і канцлером скарбниці в уряді Джонсона. Робота Джавіда на чолі скарбниці була короткою, оскільки він подав у відставку через конфлікт з Джонсоном, який вимагав звільнення його ключових помічників. Він ніколи не складав британські бюджети. Крім того, його критикували за сумнівний податковий статус, коли він став членом парламенту.

Пенні Мордонт - першовідкривач

Якщо хтось за межами чинного уряду і може стати прем’єр-міністром, то це 49-річна Пенні Мордонт. Оскільки вона найбільш популярний член парламенту серед однопартійців-консерваторів. В опитуванні ConservativeHome цього тижня вона посіла друге місце після Воллеса. Будучи зараз міністром торгівлі, вона об’їздила США, шукаючи можливості укласти міждержавні міні-угоди для посилення торгівлі. В партії відзначають її сильну прихильність до Brexit, харизму і хороші лідерські якості.

Джеремі Хант - безпечний варіант

На початку року він був фаворитом букмекерів. Хоча в останні місяці 55-річний Хант не демонстрував жодних лідерських амбіцій. В Уряді Кемерона і Мей він очолював Національну службу охорони здоров’я. Під час партійних виборів лідера в 2019 році він зайняв друге місце, поступившись тоді Джонсону. Хант був міністром закордонних справ і виступав проти виходу Британії з ЄС. Його позиція зважена і тяжіє до традиційного правоцентризму в Консервативній партії. Тож він прямий опонент крила  Brexit, яке привело Джонсона до влади.

Том Тугендхет - експерт зовнішньої політики

49-річний колишній військовий, який брав участь у війнах в Іраку і Афганістані, а також очолював парламентських комітет з питань зовнішньої політики, вже подав сигнал, що готовий брати участь в будь-яких змаганнях за лідерство. Тугендхет виступав за те, щоб Британія залишилася в ЄС. Але після Brexit говорив, що країні потрібно жити далі. Він регулярно критикував Джонсона, зокрема в зовнішній політиці, наполягаючи на більш жорсткій позиції щодо Китаю.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі