Білий дім викликав посла Китаю в США Цінь Ган, щоб засудити ескалацію дій Пекіна проти Тайваню та підтвердити, що Сполучені Штати не хочуть кризи в регіоні після візиту спікера Палати представників Ненсі Пелосі на острів, який цього тижня різко загострив напруженість у Тайванській протоці, повідомляє WP.
«Після дій Китаю ми викликали посла [КНР] Цінь Ган в Білий дім, щоб висловити йому протест щодо провокаційних дій КНР. Ми засудили військові дії КНР, які є безвідповідальними та суперечать нашій давній меті підтримання миру та стабільності в Тайванській протоці», — заявив речник Білого дому Джон Кірбі.
Демонстрація сили Китаєм проти Тайваню включала запуск ракет у море та загрозу територіальним водам острова. Тайвань заявив, що Китай випустив 11 балістичних ракет біля свого північно-східного та південно-західного узбережжя, а японські офіційні особи заявили, що п’ять китайських ракет впали у економічній зоні Японії.
Білий дім також повторив, що він хоче зберегти всі лінії зв’язку відкритими і що нічого не змінилося в політиці Сполучених Штатів «одного Китаю», яка передбачає існування єдиного «китайського суб’єкта без незалежних анклавів». Але Білий дім також підкреслив, що вважає дії Пекіна неприйнятними і буде відстоювати свої цінності в Індо-Тихоокеанському регіоні.
Військові навчання Китаю підвищили напруженість у Тайванській протоці, викликавши побоювання щодо небезпечного прорахунку в одному із найгостріших геополітичних спалахів у світі. Пекін відкрито висловив своє невдоволення через візит Пелосі на Тайвань, який він вважає частиною своєї території. До того ж, відносини США і Китаю вже були напруженими через суперечки щодо торгівлі, прав людини та інших питань.
За словами Кірбі, Білий дім звернув увагу посла КНР на заяву G7, у якій наголошується, що Китай не повинен використовувати візит Пелосі як привід для агресивних військових дій у Тайванській протоці.
«Ми ще раз прояснили, як ми це вже робили приватно на найвищому рівні, так і публічно: нічого не змінилося в нашій політиці одного Китаю. Ми також чітко дали зрозуміти, що Сполучені Штати готові до того, що вирішить зробити Пекін», – сказав Кірбі, додавши, що США реагують на дії Китаю.
Раніше повідомлялося, що Міністерство закордонних справ Китаю викликало посла США в Пекіні Ніколаса Бернса на знак протесту проти поїздки Ненсі Пелосі на Тайвань.
Також МЗС Китаю стверджує, що викликало послів європейських країн, щоб висловити їм протест через заяву G7 та ЄС, яка розкритикувала військові навчання Китаю біля Тайваню.
Візит Пелосі на Тайвань, який за гостротою розвитку подій мав би вказати переможців та переможених, залишив ці місця вакантними. Чому? Читайте в статті Наталії Бутирської «Візит Ненсі Пелосі на Тайвань: чи буде велика війна».