Без тієї мінімальної підтримки США, яка досі ще є, ДВЗЯВ буде приречений. Для набуття ним чинности потрібна ратифікація ключовими 44 країнами, визначеними МАГАТЕ. Україна серед них. Вона Договір і підписала, і ратифікувала. З офіційних ядерних держав підписали й ратифікували Договір Велика Британія, Росія і Франція. Підписали, але не ратифікували - США і Китай. Серед неофіційних ядерних держав Ізраїль Договір підписав, але не ратифікував; Індія, Пакистан і КНДР - не підписали й не ратифікували. Неядерні Іран і Єгипет, що входять до групи ключових країн, ДВЗЯВ підписали, але не ратифікували. Інші ключові країни процедуру ратифікації завершили.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Олексій Їжак, завідувач відділом Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД). За його словами, щоб просунути процес далі, цього повинні захотіти насамперед США, у решти країн просто немає необхідного впливу.
"Китай однозначно не ратифікує Договору, якщо цього не зроблять США; Індія точно не підпише Договору, якщо не буде руху з боку Китаю; Пакистан не поставить підпису без Індії. Від ратифікації Китаєм залежить також позиція КНДР. Ізраїль та Іран якщо й зроблять кроки в бік ратифікації ДВЗЯВ, то синхронно. Переконати їх можуть тільки США. Сказане не означає, що ратифікація з боку США запустила б увесь ланцюг необхідних для набрання чинности ДВЗЯВ подій. Але без ратифікації американцями всі інші кроки просто неможливі", - підкреслює експерт.
Детальніше про проблеми з контролем за ядерними випробуваннями читайте у статті Олексія Їжака "Невидимі ядерні випробування" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".