Президент США Джо Байден поставив президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана до відома з приводу того, що Вашингтон скоро визнає геноцид вірмен в Османській імперії.
Про це повідомляє агентство Bloomberg.
"Байден сказав Ердогану, що визнає вірменську різанину геноцидом", - передає Bloomberg.
Глава Білого дому провів телефонну розмову з Ердоганом, і зокрема, в ході переговорів йшлося про зміцнення відносин між Вашингтоном і Анкарою.
Раніше газета The Wall Street Journal з посиланням на неназваних американських чиновників також повідомила, що Байден планує офіційно визнати геноцид вірмен в Османській імперії.
Байден назве геноцидом депортацію, голод і масові вбивства вірмен турками-османами, що почалися в 1915 році, вказувало видання.
Відзначається, що заява Байдена має бути зроблена в суботу.
Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу заявив у вівторок телеканалу Haberturk, що можливе заяву Байдена про геноцид тільки зашкодить відносинам двох країн.
Факт геноциду вірменського народу в Османській імперії, жертвами якого в 1915 році стали до 1,5 млн етнічних вірмен, визнаний багатьма державами. Першим це в 1965 році зробив Уругвай, прикладом якого пішли Франція, Італія, Нідерланди, Бельгія, Польща, Литва, Словаччина, Швеція, Швейцарія, Греція, Кіпр, Ліван, Канада, Венесуела, Аргентина, Бразилія, Чилі, Ватикан, Болівія, Чехія, Австрія, Люксембург. Геноцид вірмен визнали також Європарламент і Всесвітня рада церков.
Раніше США стали черговим державою, що визнала вбивство півтора мільйонів вірмен в Османській імперії в 1915-1923 роках геноцидом вірмен.
Сенат Конгресу США в четвер, 12 грудня, одноголосно прийняв резолюцію про визнання вбивства 1,5 мільйона вірмен в Османській імперії геноцидом. "Це момент істини, який був відкладений на занадто тривалий час", - заявив сенатор-республіканець Тед Круз після прийняття резолюції. Очікується, що Анкара знову висловить своє обурення визнання геноциду вірмен.
У жовтні Палата представників Конгресу США офіційно визнала вбивство 1,5 мільйона вірмен в Османській імперії 1915-1923 роках геноцидом. При цьому документ підтримали як демократи, так і члени Республіканської партії президента США Дональда Трампа. Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган розкритикував це рішення, заявивши, що воно було прийнято "тільки з внутрішньополітичних міркувань".
Конгрес США роками зволікав з визнанням різанини вірмен геноцидом через побоювання погіршення відносин з союзником в НАТО. Однак останнім часом на ситуацію, крім військової операції Анкари в Сирії, вплинуло також рішення Туреччини придбати російські ЗРК С-400, попри невдоволення США. Раніше знищення вірмен в Османській імперії назвали геноцидом Німеччина, Франція, Росія, Ватикан, Швейцарія, Нідерланди та ще більше десятка держав.
Україна геноцид вірмен не заперечує, але Верховна Рада не приймала резолюцій з цього питання, щоб не ускладнювати відносини з Туреччиною.
Туреччина і Азербайджан категорично заперечують геноцид вірмен та інших християнських народів Османської імперії. Офіційно Анкара визнає, що проти цивільного населення скоювалися злочини, стверджуючи, що вони не були геноцидом.
Зокрема, у відповідь на голосування Бундестагу за резолюцію про геноцид вірмен в червні 2016 року Анкара відкликала з Берліна свого посла. Роком раніше Туреччина аналогічно відреагувала на визнання геноциду вірмен Австрією.