Президент США Джо Байден і прем'єр-міністр Японії Фуміо Кішіда в середу, 10 квітня, представили плани розширення оборонного співробітництва. Дві країни зміцнюють свій альянс з метою протидії загрозам з боку Китаю та Росії, повідомляє Reuters.
Спільна прес-конференція в Білому домі відобразила посилення значення Японії на світовій арені і для Сполучених Штатів, обидва лідери обговорили питання Сектору Гази, а також війни РФ проти України, загрозу з боку Північної Кореї та інші гарячі точки у світі.
"Це найбільш значне оновлення нашого альянсу з моменту його створення", - сказав Байден після приблизно двогодинних переговорів, які були зосереджені на неспокійному Індо-Тихоокеанському регіоні й діях Китаю.
Сполучені Штати та їхні союзники, в тому числі Японія, зміцнюють свої збройні сили, щоб протистояти зростанню загрози з боку Китаю в морях, і щоб стримати будь-яку спробу захоплення Тайваню, який Пекін вважає своєю територією.
Кішіда сказав, що обидва лідери обговорили напружені відносини між Тайванем і Китаєм, а також пообіцяли підтримувати міжнародний порядок, заснований на верховенстві права. Китайський лідер Сі Цзіньпін нещодавно заявив, що втручання ззовні не може зупинити "возз'єднання" Тайваню з Пекіном.
"Односторонні спроби змінити статус-кво за допомогою сили або примусу є абсолютно неприйнятними, де б вони не відбувалися", - сказав Кішіда.
За його словами, США та Японія продовжуватимуть реагувати на такі дії, в тому числі на виклики з боку Китаю.
"Щодо російської агресії проти України... Те що відбувається в Україні сьогодні може статися зі Східною Азією завтра", - заявив лідер Японії.
Байден також пообіцяв тримати відкритими лінії зв'язку з Китаєм і сказав, що американсько-японський альянс має оборонний характер.
Президент США заявив, що збройні сили Штатів та Японії співпрацюватимуть зі спільною командною структурою, і вони разом з Австралією розбудовуватимуть нову мережу протиповітряної оборони. Обидва лідери також оголосили, що японські астронавти братимуть участь у місіях NASA на Місяці.
Загалом США і Японія уклали близько 70 угод про співпрацю в сфері оборони, в тому числі про модернізацію структури військового командування Штатів у Японії, щоб воно могло краще працювати з японськими силами в кризових ситуаціях.
Японія, яку часто називають найважливішим союзником США в Азії та найбільшим джерелом прямих іноземних інвестицій, відіграє все активнішу роль у світі після низки змін у законодавстві з питань безпеки за останнє десятиліття, які трансформували її пацифістську конституцію.
У четвер, 11 квітня, Кішіда виступить у Конгресі США і приєднається до Байдена та президента Філіппін Фердинанда Маркоса-молодшого на зустрічі, яка буде присвячена діям Пекіна в Південно-Китайському морі.
Зустріч відбудеться в той час, як Китай посилює тиск на Філіппіни в спірних водах.
За словами американського чиновника, Пекін намагається ізолювати Японію та Філіппіни. Зустрічаючись з лідерами цих двох країн у Вашингтоні, Байден має намір "змінити сценарій та ізолювати Китай".
Раніше повідомлялося, що Японія занепокоєна можливістю повернення Дональда Трампа до влади в США. Не тільки Київ, Лондон чи Париж турбують суперечливі заяви Трампа про припинення війни РФ проти України. Будь-яка угода, яка винагороджуватиме російську агресію, в очах Японії заохочуватиме Китай у його власних територіальних амбіціях. Тайвань — очевидна мета. Вторгнення Пекіна на Тайвань може стати першим кроком до того, що Китай витіснить Америку із західної частини Тихого океану.