Байден не зміг забезпечити серйозні зобов’язання щодо безпеки та нафти на арабському саміті — Reuters

Поділитися
Байден не зміг забезпечити серйозні зобов’язання щодо безпеки та нафти на арабському саміті — Reuters © Associated Press
Візит лідера США виявився не таким вдалим, як би йому хотілось. 

Президент США Джо Байден на саміті лідерів країн Перської затоки та арабських держав заявив, що Сполучені Штати залишатимуться активним партнером на Близькому Сході, але він не зміг забезпечити зобов’язання щодо регіональної осі безпеки, яка включатиме Ізраїль,  так само як і негайне зростання видобутку нафти, пише Reuters.

«Сполучені Штати інвестують у побудову позитивного майбутнього регіону в партнерстві з усіма вами — і Сполучені Штати нікуди не дінуться», — сказав він, згідно зі стенограмою виступу.

Байден, який розпочав свою першу поїздку на Близький Схід до Ізраїлю, представив своє бачення та стратегію участі Америки на Близькому Сході на арабському саміті в Джидді. Однак комюніке саміту було розпливчастим, і Саудівська Аравія, найважливіший арабський союзник Вашингтона, вилила холодну воду в сподівання США, що саміт може допомогти закласти основу для регіонального альянсу безпеки, включаючи Ізраїль, для боротьби з іранськими загрозами.

«Ми вважаємо, що є велика цінність у включенні якомога більшої кількості можливостей у цьому регіоні, і, безумовно, Ізраїль має значні можливості протиповітряної та протиракетної оборони, оскільки їм це потрібно. Але ми ведемо ці переговори на двосторонній основі з цими країнами», – сказав високопоставлений представник адміністрації.

План з’єднання систем протиповітряної оборони може бути непростим для арабських держав, які не мають зв’язків з Ізраїлем і не хочуть бути частиною альянсу, який сприймається проти Ірану, який має потужну регіональну мережу партнерів, включаючи Ірак, Ліван і Ємен.

Міністр закордонних справ Саудівської Аравії принц Фейсал бін Фархан Аль Сауд заявив, що йому не відомо про будь-які дискусії щодо оборонного альянсу Перської затоки та Ізраїлю, і що королівство не бере участі в таких переговорах.

Він сказав журналістам після американо-арабського саміту, що рішення Ер-Ріяда відкрити свій повітряний простір для всіх авіаперевізників не має нічого спільного з встановленням дипломатичних відносин з Ізраїлем і не є попередником подальших кроків.

Байден зосередився на саміті з шістьма країнами Перської затоки та Єгиптом, Йорданією та Іраком, применшуючи зустріч з наслідним принцом Саудівської Аравії, відомим також як MbS, яка викликала критику в Сполучених Штатах через проблеми з правами людини.

Раніше Байден заявив, що зробить регіональну державу Саудівську Аравію «ізгоєм» на світовій арені через вбивство журналіста Джамаля Хашоггі саудівськими агентами у 2018 році, але зрештою вирішив, що інтереси США вимагають переналаштування, а не розриву, у відносинах із провідною світовою нафтовою компанією-експортером.

«Президент підняв це питання... І наслідний принц відповів, що це був болісний епізод для Саудівської Аравії і що це була жахлива помилка», — сказав державний міністр закордонних справ Саудівської Аравії Адель аль-Джубейр.

Джубейр, коментуючи Reuters розмову в п’ятницю, сказав, що MbS доводив, що спроба нав’язати цінності іншим країнам силою може призвести до зворотних наслідків.

«Це не спрацювало, коли США намагалися нав’язати цінності Афганістану та Іраку. Насправді це дало зворотний результат», — процитував Джубейр слова наслідного принца Байдену. «Країни мають різні цінності, і ці цінності потрібно поважати!»

При цьому Байден потребує допомоги гіганта ОПЕК Саудівської Аравії в період високих цін на нафту та інших проблем, які виникли після нападу Росії на Україну. Вашингтон також хоче приборкати вплив Ірану в регіоні та глобальний вплив Китаю.

Байден прибув до Саудівської Аравії, сподіваючись досягти угоди щодо видобутку нафти, щоб допомогти знизити ціни на бензин, через які інфляція в США перевищує 40-річний максимум і загрожує його рейтингам.

“Він залишає регіон з порожніми руками, але сподівається, що група ОПЕК+, до складу якої входять Саудівська Аравія, Росія та інші виробники, збільшить видобуток на зустрічі 3 серпня”, - зазначає видання.

Країни Перської затоки, які відмовилися стати на бік Заходу проти Росії щодо України, домагаються від Сполучених Штатів конкретних зобов’язань щодо стратегічних зв’язків, які були напруженими через передбачуване відходження США від регіону.

Зокрема Ер-Ріяд і Абу-Дабі були розчаровані умовами США щодо продажу зброї та їх виключенням із непрямих американо-іранських переговорів щодо відновлення ядерного пакту 2015 року, який вони вважають недосконалим через те, що вони не вирішують занепокоєння щодо ракетної програми та поведінки Ірану.

У свою чергу Ізраїль заохочував поїздку Байдена до Саудівської Аравії, сподіваючись, що це призведе до тепліших відносин між ним та Ер-Ріядом у рамках ширшого зближення арабів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі