Якби лідер австрійської "Партії свободи" Норберт Хофер переміг на виборах, він би став першим лідером у Західній Європі з націоналістичними поглядами з часів Другої світової війни. Однак для заспокоєння немає причин, тому що переможець не набагато кращий.
Про це в редакційній статті пише Wall Street Journal, нагадуючи, що в другому турі президентських виборів в Австрії змагалися націоналіст Норберт Хофер і колишній лідер "Партії зелених" Александер Ван дер Беллен. Кандидати від правлячих "Соціал-демократичної" і "Народної" партій зазнали поразки ще в першому турі.
Найбільша увага була прикута саме до Хофера. Його націоналістична "Партія свободи" впродовж останніх років намагалася пом'якшити свій тон, але й досі виступає за "запровадження огидної політичної суміші з економічного протекціонізму, нативізму і вихваляння Володимира Путіна". Популяризувати ці ідеї допоміг наплив біженців з Близького Сходу. Австрія стала однією з головних транзитних країн для іммігрантів, які прямували в Німеччину.
"Право-центристи і ліво-центристи підтримали кандидатуру Ван дер Беллена. Але "зелені" навряд чи кращі, ніж "Партія свободи". Хіба що вони чемніші", - йдеться в статті.
Обидва кандидати в президенти виступали проти угоди про вільну торгівлю між ЄС, США і Канадою. А Ван дер Беллен запропонував економічну платформу, яка майже повністю зіткана із "зелених дурниць". Зокрема, він вимагає запровадити "екологічні податки на основі СО2", підвищення стягнення за використання вантажівок, і створення 20 тисяч органічних ферм за державний кошт. "Зелені" також поблажливо висловлюються щодо дій Росії у своїх зовнішньополітичних заявах, що їх майже не відрізняє від націоналістів.
Тож не дивно, що Ван дер Беллен переміг з дуже незначним відривом, набравши 50,3% голосів. Неприємний вибір Австрії став одним із тих, з яким Європі доведеться зіштовхуватися все частіше, якщо правлячі партії не зможуть забезпечити економічне зростання і не почнуть більше приділяти увагу таким болючим для виборців питанням, як імміграція і інтеграція.
В цей же час, видання Financial Times писало, що Австрія не обрала президента-націоналіста, але він досі дуже популярний. Ці вибори засвідчили фактичний кінець післявоєнної двопартійної системи в Австрії. "Соціал-демократична" і правоцентристська "Народна партія" так довго правили країною, що в них закінчилися ідеї і вони втратили довіру громадськості.
Тим часом, опитування показали, що більшість виборців проголосували за Ван дер Беллена лише для того, щоб не дозволити перемогти Хоферу. У всякому разі, новий президент Австрії вступить у повноваження 8 липня.