Атлантичний розрив на Мюнхенській конференції з безпеки: хвастощі США та занепокоєння Європи

Поділитися
Атлантичний розрив на Мюнхенській конференції з безпеки: хвастощі США та занепокоєння Європи
Китай і Росія збільшують свій вплив у новому світовому порядку, у якому США грають більш конфронтаційну роль.

Президент Німеччини представив похмуру картину стану відносин Європи з США за президентства Дональда Трампа. Глава американської дипломатії сказав, що у відносинах між Європою та США все добре. Так було на щорічній Мюнхенській конференції з безпеки – Давосі для еліти міжнародної політики. Трансатлантичні розбіжності настільки сильно зросли, що сторони вже навіть не можуть домовитися про те, з чим вони згодні, а з чим ні, пише газета The Washington Post.

Держсекретар США Майк Помпео замовчував про розбіжності між Вашингтоном і його європейськими союзниками по таких питаннях, як Іран, Китай і торгівля. Він підкреслив, що міжнародний порядок, заснований на західних правилах, залишається найкращою системою забезпечення прав людини і економічного процвітання.

"Я радий повідомити, що смерть трансатлантичного альянсу сильно перебільшена. Захід перемагає, а ми перемагаємо разом", - сказав Помпео в Мюнхені.

Помпео виступав після президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмайєра, який днем раніше розкритикував зовнішню політику Трампа "Америка перша", заявивши, що це відбулося коштом європейських союзників.

"Наш найближчий союзник - Сполучені Штати Америки - за нинішньої адміністрації відкидає саму концепцію міжнародного співтовариства", - сказав він. "Great Again", але коштом сусідів і партнерів".

Міністр закордонних справ Німеччини Гейко Маас повторив тезу, попередивши, що Китай і Росія збільшують свій вплив у новому світовому порядку, у якому США грають більш конфронтаційну роль.

"Рішення про майбутнє Близького Сходу приймаються в Астані чи Сочі, а не в Женеві або Нью-Йорку", - сказав він, маючи на увазі столицю Казахстану, нині відому як Нур-Султан, і чорноморський курорт Сочі, де любить проводити час президент РФ Володимир Путін.

Темою Мюнхенської конференції в цьому році була "Беззахідність". Це відобразило заклопотаність світового порядку зі зменшеною роллю міжнародних інститутів, які лежали в основі європейської та американської безпеки протягом семи десятиліть після Другої світової війни, зазначає газета.

Помпео послався на промову Штайнмайєра і припустив, що європейський песимізм щодо зовнішньої політики адміністрації Трампа не заснований на правді.

"Я тут сьогодні вранці, щоб розповісти вам факти", - сказав він.

Потім Помпео відзначив зусилля США, спрямовані на те, щоб переконати союзників НАТО витрачати більше коштів на оборону. "Ми зробили це, тому що наші країни безпечныіші, коли ми працюємо разом", - сказав він.

Він також відзначив зусилля США, спрямовані на те, щоб відмовити європейців від використання китайського технологічного гіганта Huawei для створення інфраструктури 5G або надмірної залежності від російського газу в рамках проєкту нового газопроводу "Північний потік – 2".

Помпео сказав, що ці зусилля вказують на американське лідерство, а не на те, що адміністрація Трамп відмовляється від своїх глобальних обов'язків.

Критики кажуть, що боротьба адміністрації Трампа за те, щоб переконати європейців підтримати ці причини, є результатом глибокої недовіри, викликаного примусовим підходом Трампа до зовнішньої політики. Трамп вводив мита та санкції проти союзників замість того, щоб добиватися консенсусу.

В основному європейська аудиторія зустріла промову Помпео в Мюнхені простим мовчанням. У деяких залишилися ті ж сумніви, як і раніше.

Мова "посилила стурбованість, висловлену Штайнмайєром", сказав газеті високопоставлений європейський чиновник. "Мені здається, я чув слова "ми захищаємо суверенітет" 13 разів, і вам цікаво, що це означає".

Суверенітет, на думку багатьох європейських, є кодовим словом адміністрації Трампа для протистояння багатосторонніх інститутів, які зв'язують Європу разом - як Європейський Союз.

Один європейський лідер зазначив рефлексивний скептицизм Трампа щодо Європейського Союзу, заявивши, що президент США запитав на зустрічі у Вашингтоні, наскільки добре працює членство в ЄС.

За Помпео виступав президент Франції Еммануель Макрон, який жодного разу не вимовив ім'я Трампа в своєму годинному виступі.

Він висловив своє розчарування Сполученими Штатами, але не так гостро, як його німецькі колеги. Однак рішення применшити значення Вашингтона і зосередитися на розвитку здатності Європи діяти в світі для захисту своїх власних інтересів було озвучено на конференції, присвяченій трансатлантичним відносинам.

Спроба Європи інвестувати у власну оборону і автономію "є логічним наслідком того, що відбулося в останні роки. У нас є американський партнер, який говорить, що треба більше інвестувати у власну безпеку, і це правда", - сказав Макрон. "Американці кажуть: "Ми не шериф для забезпечення безпеки у вашому районі".

Європейці розкритикували адміністрацію Трампа за відмову від іранської ядерної угоди без стратегії стримування ядерної програми противника. Вони також відчули безперервні погрози Трампа ввести 25-процентні мита на європейські автомобілі, пише The Post.

Попри ці відмінності, Помпео припустив, що в трансатлантичних відносинах все було в порядку і що Сполучені Штати та їх союзники діють спільно.

"Ми перемагаємо - і робимо це разом", - сказав Помпео.

Один колишній американський чиновник сказав, що багато європейців, схоже, перейшли у фазу "живи з цим" у своїх напружених відносинах з Трампом.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі