Atlantic Council: Іранський експорт безпілотників в Росію поставить під загрозу союзників США

Поділитися
Atlantic Council: Іранський експорт безпілотників в Росію поставить під загрозу союзників США © Міноборони України
Багато країн на Близькому Сході і за його межами можуть зіштовхнутися зі значно смертельнішою іранською зброєю, покращеною завдяки досвіду Москви у війні проти України. 

Дедалі активніше використання іранських безпілотників у російській війні проти України вказує на загрозу, яку становить така зброя Ірану як глобальних, так і регіональних масштабах. Результатом може стати розширення програми Тегерану з розробки безпілотників, підвищення поширення таких засобів, а також обмін знаннями між Росією і Іраном. Все це може завдати шкоди партнерам Заходу на Близькому Сході і за його межами.

Про це в статті для Atlantic Council Сет Францман, який займається дослідженням проблем безпеки і оборони на Близькому Сході. Він зауважує, рішення Москви купити іранські військові технології, зокрема, безпілотні апарати, відриває новий розділ в ірано-російських відносинах. Фактично була поставлена крапка в багаторічному періодні, в ході якого саме Іран шукав військові технології в Росії й інших більш розвинених у військовому плані державах.

Для Росії іранські безпілотники - це готова зброя серійного виробництва, яку можна масового витрачати на війні проти України. Тим часом Іран отримав новий ринок для своєї оборонної продукції, а також можливість вивчати масове застосування своїх розробок. Жодна країна світу не використовувала безпілотники Тегерану в таких кількостях, як Москва. Разом з тим, в самому Ірані досі триває дискусія на тему ефективності експорту зброї в Росію.

Автор зауважує, що в минулому безпілотники були проблемою, сконцентрованою на Близькому Сході. Ізраїль, США і кілька країн Перської затоки працювали над методами протистояння загрозі, яку становить таке озброєння. Тепер іранський експорт безпілотників в Росію тривожить Захід.

«Певною мірою безпілотники вже посунули ядерну програму Ірану з ролі головної причини для занепокоєння західних партнерів», - вважає автор.

Він перелічує декілька потенційних наслідків іранського експорту безпілотників в Росію. Перед усім, апарати Тегерану не здобудуть перемогу у війні проти України, таким чином продемонструвавши межі їхнього застосування. Українські сили протиповітряної оборони вже збивають велику кількість таких апаратів.

«Іран, швидше за все, вивчить, як західні системи ППО реагують на безпілотники, і спробує відкалібрувати їх, спираючись на рівень невдач. Виснаження запасів безпілотників може підштовхнути Росію і Іран до ще тіснішої співпраці. Наприклад, на початку листопада було оприлюднене відео потенційного сценарію атаки рою апаратів Shahed-136 на нафтове родовище Шайбах в Саудівській Аравії. Це демонструє, як іранський досвід в Україні може відбитися на Близькому Сході», - пояснює Францман.

Він також додає, що іранські безпілотники можуть стати загрозою для країн Європи, особливо якщо з’явиться будь-який конфлікт за межами України. Зараз європейці можуть спостерігати, як оборонні системи, які вони передали Києву, справляються з безпілотниками. Німеччина і інші європейські країни вже отримали дані про те, як працюють їхні системи ППО. У найближчі місяці вони отримають ще більше даних і зможуть проаналізувати успіхи і невдачі.

Тим часом, ірансько-російський альянс забезпечує грошима Іран, якому гостро необхідні фінансові вливання, оскільки він досі під тиском санкцій США. На додачу обмін технологічними знаннями дозволить Тегерану покращити Shahed-136 або схожі системи, які потім він зможе експортувати. Також, на думку автора, досвід, здобутий в Україні, може становити загрозу для США, Ізраїлю, країн Перської затоки і інших партнерів на Близькому Сході. Іран стандартизує комплектацію безпілотників, намагаючись зробити їх ще більш ефективними і смертельними. Крім того, Тегеран, швидше за все, знайде інші ринки збуту для своїх розробок, потенційно отримавши змогу закуповувати компоненти для них в Китаї.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі