У звіті, підготовленому на замовлення Національного наукового фонду (NSF), який керує програмою, і підготовленому сторонньою фірмою, було виявлено, що ті, хто працює в Антарктиді, в основному не довіряють своїм роботодавцям у серйозному ставленні до скарг на домагання, пише Science.
Загалом, згідно з опитуванням 2021 року, цитованим у звіті, 72% жінок повідомили, що сексуальні домагання є проблемою. В опитуванні брали участь люди, які працювали в Антарктиді в попередні 3 роки, у тому числі вчені, а також допоміжний персонал, такий як кухарі і двірники та військовослужбовці.
Звіт, що базується на інтерв'ю та фокус-групах, а також на анонімних відповідях на опитування, не намагається кількісно оцінити масштаби сексуальних домагань у програмі, але пропонує кілька відвертих звітів.
"Кожна жінка, яку я знав там, зазнавала нападів або домагань", - сказав один з тих, хто інтерв'ює.
У звіті як епіцентр вказується Мак-Мердо, велика дослідницька станція, в якій перебуває понад 1000 осіб під час літнього піку, але зазначається, що проблеми із сексуальними домаганнями були виявлені на всіх антарктичних станціях США, включаючи Амундсена-Скотта на Південному полюсі, дослідницькі судна та віддалені польові об'єкти.
"Ми все ще працюємо над тим, щоб спробувати зрозуміти, як ми дійшли до цього моменту і як нам рухатися вперед", - сказала Роберта Марінеллі, яка очолює Управління полярних програм NSF, в інтерв'ю журналу Science.
"Звіт виявився більш шокуючим, ніж я очікувала", - говорить Хелен Фрікер, професор Океанографічного інституту Скриппса Університету Сан-Дієго, що вивчає антарктичний крижаний щит. Вона сама їздила на континент на початку своєї кар'єри, а нещодавно відправляла туди студентів. Вона чула кілька "досить жахливих історій" від колег, які працювали в Антарктиді.
Звіт показує, що "це безперечно було набагато, набагато більш поширене, ніж я думала", - говорить Фрікер. — Деякі речі, з якими зіткнулися ці люди, є злочинними. …Я маю на увазі, буквально, люди говорили про зґвалтування”.
У 2013 році NSF ввів у дію Кодекс поведінки Pola r, який прямо забороняє "фізичну або словесну образу будь-якої особи, включаючи, крім іншого, домагання, переслідування, знущання або дідівщину будь-якого роду". Наслідки порушень можуть містити видалення з антарктичної станції.
Однак не всі, скажімо, так, події, що відбуваються на сексуальному ґрунті в умовах відірваності від Великої землі, можна звести до домагань.
На антарктичних станціях у вузькому мікросоціумі місяцями працюють звичайні живі люди, які, як і всі інші, можуть закохуватися та/або хотіти сексу. Можливо (це теж гідно вивчення), потяг, закоханість на антарктичній станції може бути загостренішою, ніж у ситуації значно більшого вибору об'єктів потягу на Великій землі.
2020 року на українській антарктичній станції ім. акад. Вернадського наклав на себе руки 35-річний кухар станції Василь Омельянович, уродженець Житомирської області. То була його третя експедиція. Причина — нерозділена любов до дослідниці-біологіні, яка також працювала на станції.
Очевидно, сексуальна поведінка індивідів у замкнутих групах людей за умов вимушеної тривалої ізоляції від макросоціуму — тема ширшого і більш глибокого дослідження, ніж соціологічні опитування. І антарктичні експедиції вже готові лабораторії для цього .