Агентство національної безпеки (АНБ) США здійснювало незаконний контроль над листуванням в інтернеті пересічних американців та іноземних громадян, повідомила за підсумками власного розслідування газета The Washington Post. Мало того, що більшість об'єктів спостереження не були цікаві спецслужбам, часто перехоплення стосувався листування інтимного характеру.
WP проводила розслідування протягом чотирьох місяців. Журналісти ґрунтувалися на матеріалах, наданих колишнім співробітником американських спецслужб Едвардом Сноуденом, разоблачившим програму електронного стеження.
"Дев'ять з десяти власників інтернет-акаунтів, дані про яких містяться в базі масштабної перехопленої інформації, не були бажаними об'єктами для стеження. Співробітники розвідки "взяли їх на приціл" заради того, щоб стежити за кимось ще", - наголошується в матеріалі. За свідченням видання, "багато з цих людей є американцями".
Між тим, як неодноразово запевняли громадськість, представники адміністрації, стеження ніколи не велася за громадянами США або людьми, які перебували в той момент на території країни, нагадує ИТАР-ТАСС.
При цьому WP підкреслює, що відстеження листування дозволила спецслужбам розкрити ряд випадків витоку секретної інформації та визначити підозрюваних у скоєнні і підготовці терактів. Проте, пише видання, часто перехоплення стосувався виключно приватного листування і інтимного характеру, цитує публікацію "Інтерфакс": "Історії любові і розбитих сердець, сексуальних зв'язків, крах надій, політична та релігійна листування".
"Приблизно половина з усіх виявлених файлів, а це дуже високий показник, містили імена, електронні адреси та інші деталі, які АНБ позначало як належать громадянам або жителям США", - зазначається в тексті. Там зазначається, що "аналітики АНБ приховали, або "мінімізували" 65 тисяч подібних згадок. Журналісти виявили ще близько 900 електронних адрес і незасекреченных файлів, які так чи інакше пов'язані з американцями або людьми, які проживають в США.
Автори матеріалу пообіцяли не розкривати деталей "найбільш цінних відомостей, щоб уникнути шкоди триваючим (розвідувальним) операцій". Однак, за їх словами, там містяться відомості "про секретному ядерної проекті в одній із зарубіжних країн, нечесну поведінку одного з союзників США, загибелі військових в одній з недружніх (США) держав, а також відомості про взломщиках американських комп'ютерних систем".
За даними видання, "тривала протягом місяців стеження за більш ніж 50 акаунтами безпосередньо призвела до затримки в 2011 році в пакистанському місті Абботабад Мохаммада Тахира Шахзада, створював бомби, а також Умара Патека, який підозрювався в причетності до теракту в Індонезії в 2002 році".
Були й інші приклади, що газета не стала публікувати на прохання ЦРУ. !zn
Читайте також:
Розвідка США зізналася, що практикує стеження через інтернет і телефони
Спецслужби США назвали електронне стеження "благом для пересічних американців"
АНБ США отримало контроль над телекомунікаціями між Європою і Азією
Американський суд визнав законною стеження спецслужб США за телефонними дзвінками