Міжнародна правозахисна організація Amnesty International закликає країни ООН відмовитися від права вето.
У вівторок під час представиления щорічної доповіді, присвяченого порушенням гуманітарного права у світі, старший директор російського відділення організації Анна Нейстат зазначила, що в 2014 році в збройних конфліктах всього світу посилився участь угруповань, "які не є державними, але виконують квазідержавні функції".
До таких вона віднесла "Ісламська держава" в Сирії, "Боко Харам" в Нігерії, а також формування сепаратистів у "ДНР" і "ЛНР" на сході України, пише Deutsche Welle.
"Діяльність таких груп - велика проблема. Що саме з ними робити, так ніхто і не придумав. Країни намагаються вирішити проблему військовими засобами, але безуспішно", - сказала Нейстат.
В організації зазначають, що саме такі групи, як правило, відповідальні за атаки на цивільне населення, позасудові страти, тортури, викрадання. Відсутність чіткої системи командування призводить до того, що застосовувати міжнародне законодавство до таких груп можна тільки в рамках Женевських конвенцій, зазначила Нейстат.
Правозахисники констатують, що Радбез ООН виявився неспроможним справитися з цим викликом і врегулювати конфлікти в Сирії, Іраку, Газі, Ізраїлі. На їхню думку, країнам ООН варто відмовлятися від свого права вето в Раді Безпеки у випадках геноциду та інших масових звірств.
"Через ризик того, що Росія використовує право вето, Радбез ООН не зміг зробити ніяких ефективних дій, коли мова йшла про події в Україні", - йдеться в доповіді Amnesty International.
Нейстат підкреслила, що формально скасувати право вето буде дуже складно. "Мова йде про те, щоб на 70-му році існування ООН держави висловили свою готовність не використовувати це право, коли йдеться про масові злочини проти людяності", - зазначила вона.
Пропозицію реформувати раду Безпеки ООН підтримують в Києві. Рада збиралася з наміром прийняти резолюцію по Україні близько 30 разів, але РФ блокувала її прийняття, користуючись правом вето. "Наша позиція - Україна є прикладом втрати ООН своїй дієздатності. Рада Безпеки має бути негайно реформована", - заявив раніше постійний представник України в організації Юрій Сергєєв.