Майже порожня кімната. Чистий листок. Російсько-американські відносини, які завжди були нетиповими, тепер стали дивними і навіть сюрреалістичними. Вони не характеризуються передбачуваністю, як більшіть дипломатичних відносин, тому що не керовані ні геополітичнихми, ні економічними інтересами росіян чи американців.
Про це на сторінках лояльного до Демократичної партії видання Washington post пише публіцист Енн Еплбаум, зауважуючи, що американсько-російські відносини керуються особистими інтересами двох великих гравців.
Фактично досягнуті домовленості за підсумками зустрічі були дуже скромними: відкриття каналу зв'язку щодо України, щоб це не означало, перемир'я на частині території Сирії, яке вже кілька разів провалилося, призначення нових послів.
"Значно важливішими було особисті ставки, і російський президент Володимир Путін отримав більшу частину з того, чого хотів, вже за перші кілька секунд зустрічі. Переграючи Трампа у своїй дурній грі, він чекав, коли американець простягне йому руку. Камери клацали і блискали спалахами. Через кілька хвилин після цього російські сайти розмістили на головних сторінках фото, на якому Трамп простягує руку гордовитому Путіну. І це було важливо", - зауважує Еплбаум.
Для російського президента цінність зустрічі на 99% полягає у внутрішній пропаганді. На "Первом" телеканалі ведучий ток-шоу оголосив, що Трамп вважає Путіна значно важливішим, за будь-якого лідера G20, тому що розмовляв з ним більше двох годин. У Twitter жалюгідні коментарі заполонили сторінки російських користувачів ("Трамп ніби школяр поруч з Путіним").
"Будучи недемократичним лідером, який керує слабкою економікою, Путіну потрібно запропонувати хоч щось людям, що вони його підтримували. І от він в центрі світової сцени. Його фотографують. Він маніфестального проголошує рішення проблем, які сам же створив: в Україні, в Сирії, в кіберпросторі", - пише Еплбаум.
Вона додає, що якщо подивитися на зустріч з точки зору Трампа, то теж можна вважати її успішною. На тлі численних розслідувань ФБР, американський президент зміг поставити незручні запитання про втручання Росії у вибори в США, навіть попри те, що за день до того він не дуже впевнено і охоче визнав, що це дійсно сталося. Держсекретар Рекс Тіллерсон оголосив, що Трамп підняв тему втручання у вибори, а потім і відмовився від неї. Президенти погодилися "не ворушити" минуле і рухатися далі. А російський міністр закордонних справ Сергій Лавров сказав, що Трамп навіть "погодився" з запереченнями Путіна, що ніякого втручання не було. Зрештою, американський президент тепер може сказати собі, що йому більше не треба піднімати цю складну тему знову.
Еплбаум зауважує, що, виходячи з коментарів Трампа за останній час, здається йому потрібно від Путіна ще дещо - прийняття.
"Я не знаю, чому це так і яка частина психології Трампа це пояснює. Але він довго і систематично хвалив російського диктатора і ніколи не критикував його. "Це честь зустріти вас", - сказав він Путіну під час першої зустрічі. Можливо вся суть в олігархічному стилі, який представляє Путін, використовуючи гроші для отримання влади і політичну владу для здобуття ще більшої купи грошей, значно більшої, ніж у Трампа. Можливо тому що, Путін наділяє владою своїх друзів і родичів, Трамп так теж робить", - припускає публіцист.
Коментарі Тіллерсона після зустрічі прозвучали так, ніби Трамп отримав, що хотів. Він говорив про "позитивну хімічну реакцією" між двома лідерами: "Ніхто з них не хотів зупиняти розмову". В якийсь момент Меланія Трамп була відправлена, щоб розбити це "любовне поєднання".
Отож, на думку Еплбаум, обидва лідери отримали те, чого хотіли. Путін отримав право вихвалятися, а Трамп - нового друга. Що стосується інших, на кого може вплинути ця зустріч, їхня думка не має значення. Ці відносини - справа лише двох людей.
Нагадаємо, 7 липня на саміті G20 в Гамбурзі відбулася зустріч президентів США і Росії Дональда Трампа і Володимира Путіна. Спочатку планувалося, що переговори займуть 35 хвилин, але вони тривали 2,5 години, через що Путін запізнився на зустріч із прем'єр-міністром Японії Сіндзо Абе.
За результатами зустрічі було досягнуто домовленості про введення режиму припинення вогню у Сирії, проведенні візиту спецпредставника США по Україні Курта Волкера до Москви, а також про створення спільної групи з кібербезпеки.