Америці Трампа варто остерігатися шляху Туреччини Ердогана – Financial Times

Поділитися
Америці Трампа варто остерігатися шляху Туреччини Ердогана – Financial Times Трамп і Ердоган ведуть досить схожу політику, що може поставити під загрозу американську демократію © EPA / MICHAEL REYNOLDS
Перехід Туреччини до репресивного режиму, має стати попередженням для громадян США.

Американський президент Дональд Трамп і президент Туреччини Таїп Ердоган зустрілися у вівторок, 16 травня, у Вашингтоні. Під час своєї зустрічі президенти могли зрозуміти, як сильно вони схожі, пише Гідеон Рахман у матеріалі на Financial Times.

Автор зазначає, що президенти США і Туреччини націоналісти і обіцяли повернути колишню велич своїм країнам. Обидва лідера перетворили управління державою у сімейну справу, а ключові посади в уряді займають чоловіки їх дочок. Обидва різко критикувалися елітами з великих міст, але знаходили відгук у глибинці своїх країн. Обидва лідера звинувачували чиновників своєї держави в інтригах проти них.

Однак найбільш страшною для американців повинна бути схожість президентів у їх ставленні до ЗМІ і судів. Трамп називає американських мейнстрімних журналістів "найбільш нечесними людьми в світі", а їх новини неправдивими. Точно так само Ердоган знаходиться в стані війни з багатьма турецькими ЗМІ. Трамп різко розкритикував суддю за блокування свого закону біженцям, тоді як Ердоган у своєму протистоянні з конституційним судом дійшов до арешту його суддів.

Критичної різницею між президентами є те, що Ердоган зміг довести політичну систему своєї країни до автократії. Ердоган використовує такі репресії до ЗМІ та судовій системі, які у США просто неможливі. Поки Трамп обмежений сварками з американськими телеведучими, Ердоган заарештував більше 120 журналістів. Точно також, на тлі звільнення голови ФБР Джеймса Комі, Ердоган звільнив більше 4 тисяч прокурорів і суддів з моменту введення надзвичайного стану минулого літа.

Існує два можливих висновки з цієї різниці між Туреччиною Ердогана і США Трампа. Перший, який звучить комфортно для американців, передбачає домінування політичних систем над окремими особистостями. Трамп може володіти інстинктами автократа, але американська система стримування і противаг, а також її демократична традиція убезпечить США від погіршення ситуації. Туреччина є країною з історією військових переворотів і зупинень демократії, що робить її інститути менш міцними, ніж американські.

Другий можливий висновок, який буде не таким приємним для американців, передбачає, що у разі тривалої дії, будь-яка демократична система піддається небезпеці з боку авторитарного лідера. Ердоган став прем'єр-міністром в 2003 році, і за ці роки він сильно змінив країну.

Способи, якими Ердоган звертав свободи, повинні насторожувати нинішню Америку. Турецький президент завжди мав можливість спертися на свою групу політиків, які готові захищати будь-які його дії, якими божевільними вони б не були. Точно також, як група підтримки Трампа в Сенаті, яка готова підтримати будь-яке його рішення, навіть відставку глави ФБР.

Другим небезпечним моментом може бути те, що Ердоган використовує загрозу тероризму, як спосіб для усунення своїх політичних опонентів. Туреччина оголосила надзвичайний стан у липні минулого року, а президент користується ним і тепер. Нічого подібного не може бути в США, за її політичної системи та конституції. Однак якщо США переживе терористичну атаку, то Трамп може попросити будь-яких надзвичайних повноважень, і він їх отримає.

Читайте також: Трамп повідомив Лаврову секретні дані ізраїльської розвідки – NYT
Як повідомлялося, 10 травня глава МЗС РФ Сергій Лавров зустрівся у Вашингтоні з президентом США Дональдом Трампомі держсекретарем Рексом Тіллерсоном. За словами Лаврова, він обговорив з Трампом українську та сирійську проблематику, не торкаючись питання санкцій проти РФ. Трамп, у свою чергу, Трамп назвав зустріч з главою МЗС РФ "дуже хорошою".

Видання The Washington Post повідомило, що Трамп на зустрічі з Лавровим передав йому секретну інформацію розвідки. Тим самим президент США поставила під загрозу найважливіше джерело американських спецслужб, що постачає інформацію про діяльність "Ісламської держави".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі