Агресія Росії перетворює радянських людей на росіян – Wyborcza

Поділитися
Агресія Росії перетворює радянських людей на росіян – Wyborcza Росіяни почуваються росіянами, коли Кремль поводиться агресивно. Ілюстрація © Артем Сизов/Газета.Ru
Росіяни за 25 років існування РФ досі сумніваються у своїй національній ідентичності.

Сьогодні 3 святкує свій 25-й День незалежності. І кожного року все більше росіян починають розуміти, від кого чи від чого "незалежною" стала їхня країна, і починають ототожнювати себе з РФ, а не з Радянським Союзом.

Про це на сторінках Gazeta Wyborcza пише Вацлав Радзівінович, який зауважує, що зрозуміти суть свята дуже не просто. Чверть століття тому з'їзд депутатів Російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки на чолі з Борисом Єльциним проголосували за Декларацію про суверенітет РРФСР.

П'ятий пункт документ говорив, що рішення, ухвалені в російській республіці, надалі матимуть значно більшу силу, ніж ті, які прийме Верховна Рада СРСР. Таким чином Росія хотіла поставити себе над Радянським Союзом. Учасники того історичного голосування розповіли польському журналістові, що зовсім не хотіли розвалити комуністичну імперію. Оголошений російський суверенітет повинен був звільнити РРФСР від тиску "дармоїдів" - інших республік об'єднання.

Сьогодні таке пояснення виглядає дуже наївним. Адже слідом за росіянами ці ж таки "дармоїди" теж почали оголошувати свій суверенітет. Серед них були і важливі для Москви Україна і Білорусь. Тож 12 червня 1990 року була закладена основа розпаду СРСР.

Немає нічого дивного в тому, що перший президент РФ Борис Єльцин оголосив цей день національним святом. Адже після падіння радянської імперії він автоматично став лідером нової країни, а потім його обрали першим російським президентом.

В часи його правління 12 червня в Росії називали Днем Незалежності. І це викликало питання: незалежності від кого? Від СРСР? Росія фактично створила Радянський Союз і у очах усього світу всі радянські громадяни були росіянами і не мали національних ідентичностей.

"Роками для більшості росіян це був просто "червоний день в календарі", ще один вільний від роботи день, подарований не відомо за що. В 1997 році лише 6% росіян відповідали, чому їм в цей день не треба йти на роботу. І це були дуже освічені люди. Святом 12 червня вважав кожен сотий мешканець РФ", - розповів голова "Левада-Центру" Лев Гудков.

За його словами, ще на початку десятиліття багато росіян вважали своєю батьківщиною СРСР, а не Росію. Коли Володимир Путін десять років тому сказав, що розпад радянської імперії був "найбільшою геополітичною трагедією ХХ століття і драмою для всіх росіян", він висловив думку, близьку серцю більшості його співгромадян.

Шлях мешканців Росії до нової національної ідентичної триває і він не легкий навіть для тих, хто вже не вчився в радянській школі. Більшість народжених у 90-х вважають СРСР потужною і справедливою країною. Російська молодь пишається радянським минулим. Ще не так давно російське телебачення показувало фільми, в яких хороші персонажі ходили під радянськими прапорами, а злі – з триколором.

Щоправда, сьогодні росіяни все більше ототожнюють себе з Росією, а не з СРСР. Останні опитування свідчать, що вже половина громадян РФ знають точно, що святкують 12 червня. Одна третя з них називає це свято Днем Незалежності. 45% вважають його своїм святом. При цьому три чверті росіян переконані, що оголошення суверенітету РРФСР принесло користь країні і не було катастрофою.

Ці зміни відбулися відносно недавно. Причиною цього стало покращення рівня життя в РФ до кризи 2008 року, зимова Олімпіада в Сочі, анексія Криму і війна на Сході України проти вигаданого пропагандою "фашизму".

Тож дуже тривожним є той факт, що Росія для росіян стає "своєю" щоразу, як Кремль наважується на агресивну поведінку. При цьому не малу роль відіграє в цьому державна пропаганда. Повідомлялося, що Кремль виростить патріотизм у молоді РФ за 2 млрд рублів. Їх планують витратити, зокрема, на "прищеплення гордості за президента" і запобігання "кольорових революцій".

Видання Financial Times писало, що влада Володимира Путіна намагається створити на швидку руку "патріотичний запал". Святкування Перемоги було головним пунктом в політичному календарі Росії протягом багатьох років. Але в цьому році святкування відрізняється від попередніх. Росія зараз переживає спад через низькі ціни на нафту і колапс рубля, а її відносини із Заходом погіршилися як ніколи через війну в Україні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі