Шведську екоактивістку Грету Танберг, яка є лідером загальносвітового руху підлітків "марш за клімат" номінували на Нобелівську премію миру. Про це повідомляє видання The Globe and Mail. Пропозицію внесли два шведських і три норвезьких політика.
"Ми висунули Грету, тому що загроза зміни клімату може бути однією з найважливіших причин воєн і конфліктів. Масовий рух, який почала Грета, є дуже важливим внеском у світ", - сказав представник парламенту Норвегії Фредді Овстегод.
Протест Грети почався з того, що вона перестала ходити до школи. Вона сказала, що не з'явиться на уроках, поки влада не скоротить шкідливі викиди в атмосферу. Активістка надихнула сотні тисяч учнів у школах у всьому світі на проведення страйків з метою закликати лідерів країн до дій.
Fridays for future. The school strike continues! #climatestrike #klimatstrejk #FridaysForFuture pic.twitter.com/5jej011Qtp
- Greta Thunberg (@GretaThunberg) 16 сентября 2018 г.
У грудні 2018 року Грета виступала з промовою на Всесвітній конференції ООН з питань зміни клімату в Катовіце, яка зібрала 30 тисяч делегатів з 200 країн. У своїй доповіді вона зазначила, що світові лідери всі ці роки вели себе безвідповідально, "як діти", а значить, молодому поколінню доведеться виправляти їх помилки.
Міжнародна правозахисна організація Amnesty International висловила солідарність з Гретою.
"Дітям часто говорять, що вони "майбутні лідери". Але якщо вони чекають до "завтра", у них не може бути майбутнього, в якому можна було б бути лідером", - сказав генсек AI Кумі Найду.
Журнал Times назвав Танберг однією з найвпливовіших підлітків 2018 року.
Thousands of people marching the streets of Amsterdam. It's time to behave like it's a crisis. #StrikeForClimate @GretaThunberg pic.twitter.com/zrtTIfTxiF
- Jorge Milburn (@jorgemilburn) 10 марта 2019 г.
У п'ятницю, 15 березня, в рамках очолюваного Гретою руху #FridaysForFuture десятки тисяч дітей і підлітків у всьому світі пропустять школу, щоб піти на кліматичний марш. Грета анонсувала, що до акції приєдналися 105 країн.
1659 places in 105 countries. And counting.
- Greta Thunberg (@GretaThunberg) 14 марта 2019 г.
Tomorrow we schoolstrike for our future. And we will continue to do so for as long as it takes.
Adults are more than welcome to join us.
Unite behind the science. https://t.co/EFTn7eCfm6
Її батько Сванте не в захваті від акцій дочки. Він каже, що страйкувати можна на канікулах.
Сім'я Танбергів - нащадки Сванте Августа Арреніуса, нобелівського лауреата з хімії (1903), який сформулював теорію електролітичної дисоціації і першим висловив гіпотезу про парниковий ефект.
Згідно з доповіддю ООН, глобальні температури можуть зрости на 1,5° C, що, за словами вчених, призведе до тяжких наслідків для планети, вже до 2030 року, якщо викиди парникових газів будуть тривати з нинішніми темпами. Дослідження, проведене під патронатом ООН, показало, що щоб уникнути катастрофічних змін клімату, в світі щорічно інвестувати 2,4 трильйона доларів до 2035 року і повністю відмовитися від вугільних ТЕС до 2050 року.
Також в організації Climate Transparency заявили, що жодна з країн G20 не виконує умови протидії зміні клімату.
Чим загрожують різкі зміни клімату природі і жителям нашої планети? Читайте про це в статті відомого українського геоботаніка і еколога Якова Дідуха "Тривожні провісники" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".