120 тисяч етнічних вірмен з Нагірного Карабаху виїдуть до Вірменії, оскільки вони не хочуть жити в складі Азербайджану і побоюються етнічних чисток, заявило керівництво сепаратистів 24 вересня в інтерв'ю агентству Reuters. Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян також заявив, що карабаські вірмени, ймовірно, покинуть регіон, і що Вірменія готова прийняти їх після поразки у війні, якої завдав їм Азербайджан, повернувши суверенітет над своєю територією.
Масова еміграція може змінити крихкий баланс сил у регіоні Південного Кавказу – клаптиковій тканині етносів, пересіченій нафто- і газопроводами, де Росія, США, Туреччина та Іран борються за вплив. Доля етнічного вірменського населення викликала занепокоєння в Москві, Вашингтоні та Брюсселі. Азербайджан заявляє, що гарантуватиме їхні права та інтегрує регіон, але вірмени кажуть, що побоюються репресій, пише Reuters.
«Наш народ не хоче жити у складі Азербайджану. Дев'яносто дев'ять з половиною відсотків воліють покинути наші історичні землі. Доля нашого бідного народу увійде в історію як ганьба і сором для вірменського народу і для всього цивілізованого світу. Відповідальним за нашу долю колись доведеться відповісти перед Богом за свої гріхи», – заявив агентству Reuters Давид Бабаян, радник Самвела Шахраманяна, президента самопроголошеної Республіки Арцах.
Вірменські лідери у Карабаху заявили, що всі, хто залишився без даху над головою внаслідок азербайджанської військової операції і бажає виїхати, будуть супроводжуватися до Вірменії російськими миротворцями. Бабаян сказав, що поки неясно, коли вірменське населення рушить Лачинським коридором, який з'єднує Карабах з територію Вірменії.
«Якщо для вірмен Нагірного Карабаху не будуть створені реальні умови життя в їхніх домівках і ефективні механізми захисту від етнічних чисток, то зростає ймовірність того, що вірмени Нагірного Карабаху розглядатимуть вигнання зі своєї батьківщини як єдиний вихід… [Вірменія] з любов'ю вітатиме наших братів і сестер з Нагірного Карабаху», – сказав Пашинян.
Нагадаємо, що раніше Пашинян заявляв, що Вірменія має зробити все, щоб «наші співвітчизники, жителі Нагірного Карабаху мали можливість жити в своїх будинках без страху, з гідністю і в безпеці». У свою чергу, Азербайджан заявив, що передбачає амністію для карабаських вірменських бойовиків, які складуть зброю.
Операція азербайджанських сил у Карабаху тривала добу – вона була оголошена о 13:00 19 вересня й 20 вересня до 13:00 сепаратисти заявили про капітуляцію. Ввечері 20 вересня президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив народу, що країна відновила свій суверенітет.