Через 10 років після вбивства диктатора Муаммара Каддафі лівійськими повстанцями північноафриканська країна все ще намагається вийти зі стану насильства, викликаного його поваленням
Річне припинення вогню і мирний процес під керівництвом ООН ледь замазали глибокі розбіжності, а майбутні вибори навряд чи допоможуть вирішити кризу, кажуть аналітики, передає AFP.
Каддафі правив Лівією залізною рукою протягом 42 років після перевороту 1969 року проти монархії, зображуючи із себе революціонера, арабського і африканського героя і безжально придушуючи всю опозицію.
У 2011 році його скинули в результаті повстання, натхненного "арабською весною" і підтриманого НАТО. 20 жовтня того ж року повстанці вистежили його в його рідному місті Сирті, катували його і вбили на вулиці, виставивши його тіло на ринку.
Його смерть не принесла ні демократії, ні стабільності, зазначає агентство.
Замість цього Лівія розкололася по регіональним та ідеологічним лініям, а за контроль над багатою нафтою країною борються різні збройні угруповання і їх іноземні покровителі.
Після домовленості про припинення в жовтні минулого року в березні призначили уряд єдності з мандатом привести Лівію до виборів. Вибори президента призначені на 24 грудня, а на січень - вибори в законодавчі органи. Вибори можуть перевернути десятирічну сторінку хаосу в Лівії.
"У порівнянні з останніми 10 роками ситуація в Лівії значно покращилася", - сказав Хаміш Кіннір, аналітик дослідницького інституту Verisk Maplecroft. "Припинення вогню, узгоджене в жовтні 2020 року, продовжує діяти, і уряд національної єдності тримається в якості єдиного уряду Лівії".
"Але політична стабільність Лівії стає все більш хиткою", - сказав Кіннір агентству AFP. "Наступні шість місяців покажуть нам, чи був період затишшя, що наступив за припиненням вогню в жовтні 2020 року, просто можливістю для збройних угруповань зализати свої рани або реальним прогресом на шляху до політичного рішення".
Лівійський академік Махуда Хальфаллах також висловив сумнів у тому, що вибори самі по собі приведуть до "остаточного вирішення" кризи.
Це вимагатиме "припинення негативного іноземного втручання у внутрішні справи Лівії, зрілості лівійських виборців у виборі того, хто їх представляє, ігнорування трайбалізму і регіоналізму, а також визнання всіма сторонами результатів виборів", - сказав він.
Жодне з цих умов не є само собою зрозумілим.
Дорога до виборчої урни була вимощена запеклими дебатами з приводу виборчого законодавства, зокрема, законопроєкту про президентські вибори, який, здавалося, був розроблений спеціально для кандидатури військового командира Халіфи Хафтара і був прийнятий в обхід належного процесу, на думку багатьох його супротивників.
Хафтара зневажають багато хто на заході Лівії, особливо після річного настання його самопроголошеної Лівійської національної армії з метою захоплення Триполі, в результаті якого загинули тисячі людей, а в червні 2020 року він був відсунутий підтримуваними Туреччиною збройними групами.
Портрет силовика з яскравим червоним хрестом над його особою тепер висить на багатьох офіційних будівлях.
Кіннір попередив, що проведення опитувань на основі спірного закону без широкої підтримки західних груп може знову розділити Лівію на конкуруючі східні та західні уряди.
"Ризик цього посилиться, якщо Халіфа Хафтар отримає пост президента, оскільки він є токсичною фігурою для збройних угруповань, які захищали Триполі під час невдалого наступу ЛНА", - сказав він.
Росія і ОАЕ підтримують Халіфа Хафтара, в той час, як США - уряд національної згоди Файєз Сараджа. При цьому ОАЕ - один з найближчих союзників США на Близькому Сході.