WSJ: Росія в обхід санкцій імпортує чіпи в довоєнних темпах, як їй це вдалося?

Поділитися
 WSJ: Росія в обхід санкцій імпортує чіпи в довоєнних темпах, як їй це вдалося?
Видання пише, що Москві в цьому дуже допомагають Китай і Туреччина.

США винайшли мікрочіпи і пригрозили санкціями всім, хто буде продавати їх Росії. Втім, деякі публічно доступні дані і нещодавні витоки документів свідчать, що ці технології продовжують текти на російську територію. В центрі цієї торгівлі стоїть Китай, а також кілька інших країн-посередників, таких як Туреччина.

Про це пише Wall Street Journal, додаючи, що адаптивність глобальних торговельних мереж у відповідь на запровадження санкцій і мит - це не новина. Іншим прикладом може послужити глобальний енергетичний ринок, який з надзвичайною швидкістю адаптувався до рішення Заходу позбутися російських енергоносіїв. Але потік напівпровідників, на яких працює як побутова, так і військова техніка, в Росію став особливо серйозною проблемою.

Одна з ключових причин полягає в тому, що Китай, який відмовився приєднуватися до західних санкцій проти РФ, стоїть в самому центрі глобальної торгівлі чіпами. Країна стала світовою фабрикою побутової електроніки і найбільшим глобальним імпортером чіпів, а також великим виробником чіпів низького класу. Публічно доступна експортна статистика Китаю не містить вичерпної інформації про закордонних ділових партнерів.

Втім, публічні дані говорять про те, що певна кількість напівпровідникових пристроїв, наприклад, продовжує доставлятися в Росію. Однак, немає інформації про те, хто їх продав і чи йдеться про підсанкційні речі. Це сильно ускладнює придушення потоку напівпровідників з Китаю в Росію напряму або через треті країни, де їх «перепаковують», видаючи за нові товари. Це важко зробити без припинення експорту чіпів в Китай, поставивши під удар світове виробництво електроніки.

«Відомо те, що після обвалу на початку 2022 року після запровадження американських санкцій російський імпорт напівпровідників сильно відновився. І китайські компанії зіграли ключову роль. Витік російських митних записів свідчить, що російський імпорт чіпів і пов’язаних з ними компонентів у кінці 2022 року наближався до довоєнних показників. І більше половини з них прибули з Китаю. А публічно доступні дані китайської митниці говорять, що постачання інтегральних схем в Росію сягнули 179 мільйонів доларів у 2022 році, хоча в 2021 році становили всього 74 мільйони», - пише видання.

Чіпи і пов’язані з ними компоненти з Китаю з’являються в інших цікавих місцях. Китайські дані митниці свідчать, що експорт певних напівпровідників в Туреччину включно з базовими елементами електроніки, такими як діоди і транзистори, теж подвоївся в 2022 році. Загальний експорт таких напівпровідників з Китаю зріс на 36%. Турецький експорт аналогічних напівпровідників в Росію зріс з 79 тисяч доларів в 2021 році до 3,2 мільйонів у 2022-му, про що свідчать дані ООН. І Туреччина, яка відмовилася підтримувати американські і європейські санкції проти Росії, стала головним експортером електроніки в РФ. Згідно з даними ООН, в 2022 році турецький загальний експорт електротехніки і електроніки в Росію більш ніж подвоївся і становив 559 мільйонів доларів.

Wall Street Journal пише, що чиновники Мінфіну США відвідали Туреччину і кілька інших країн Близького Сходу включно з Оманом і ОАЕ на початку лютого, намагаючись закрити російські мережі закупок. Турецький міністр закордонних справ 20 лютого заявив, що його країна не експортує електроніку, яка використовується в оборонній промисловості РФ.

Згортання продажів і постачання найсучасніших чіпів в Китай і Росію - це одна справа. Але, як країни Заходу виявили, спроба придушити найбільш базові товари, такі як напівпровідники, - це щось зовсім інше. Особливо в ситуації, коли найбільша торговельна країна світу скептично ставиться до західного санкційного режиму.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі