На тлі захоплення атомних об’єктів України російськими окупаційними військами в Україну прибув гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергетики Рафаель Маріано Гроссі. У його планах – зустріч із високопосадовцями з метою надання можливої допомоги для запобігання зростаючій загрозі аварій на ядерних об’єктах. Про це йдеться на офіційному сайті агентства, візит підтвердив також сам Гроссі у своєму Twitter.
Серед першочергових заходів у відомстві називають відправку експертів МАГАТЕ на пріоритетні об’єкти та перевезення життєво важливих предметів безпеки, зокрема, обладнання для моніторингу та аварійної допомоги.
“Військовий конфлікт ставить під безпрецедентну небезпеку українські атомні електростанції та інші об’єкти з радіоактивними матеріалами. Ми повинні вжити термінових заходів, щоб переконатися, що вони можуть продовжувати працювати безпечно, а також зменшити ризик ядерної аварії, яка може мати серйозний вплив на здоров’я та навколишнє середовище як в Україні, так і за її межами", – зазначив Гроссі.
Відомо, що серед його планів - візит на одну з атомних електростанцій України.
"МАГАТЕ розробило конкретні та детальні плани надання допомоги щодо безпеки ядерних об’єктів України, до яких входять п’ятнадцять ядерних енергетичних реакторів на чотирьох станціях, а також Чорнобильська АЕС, де розташовані об’єкти поводження з радіоактивними відходами після аварії 1986 року", - уточнили на сайті відомства.
Генеральний директор, як очікують, проведе прес-конференцію після повернення до Відня наприкінці цього тижня.
Just crossed the border into #Ukraine to start @IAEAorg's mission to ensure the safety and security of the country’s nuclear facilities. We must act now to help prevent the danger of a nuclear accident. https://t.co/kKHJHIeGYV pic.twitter.com/mB5w7pL7ji
— Rafael MarianoGrossi (@rafaelmgrossi) March 29, 2022
Нагадаємо, наразі окупаційні війська РФ захопили Чорнобильську та Запорізьку АЕС, а Україна працює над усуненням Росії зі складу згаданої Міжнародної агенції. Під час захоплення згаданих атомних станцій оперативний персонал став заручником ситуації, українські фахівці контролюють стан енергоблоків та, наскільки можливо, намагаються підтримувати їх роботу у межах безпекових вимог експлуатаційної документації.