Звільнений у грудні український журналіст Станіслав Асєєв, який два з половиною роки перебував у полоні "ДНР", передав президенту України Володимиру Зеленському в ході особистої зустрічі список тих, хто все ще утримується у в'язницях окупації. Про це Асєєв розказав в інтерв'ю DT.UA.
"Розмова з президентом стосувався в основному Донбасу. Але так як ми не обговорювали, які речі можна зробити публічними, можу розповісти тільки про деякі деталі", - повідомив Асєєв.
За його словами, президент України вже отримав списки людей, які перебувають у в'язницях окупації.
"Ці списки результати спільної роботи людей, які повернулися з полону. Ми звели до загального списку всі дані, які відомі. Це реальні люди, вони живі, ми їх бачили, і вони знаходяться в різних місцях так званої пенітенціарної системи Донецька і Макіївки. Це було перше і найголовніше питання", - зазначив журналіст.
На прохання журналіста уточнити кількість людей, що потрапили в ці списки, Станіслав Асєєв відповідати не став: "Кількість людей я все-таки зараз озвучувати не буду тому, що це явно не всі люди, які там знаходяться. Але ми всі в різний час сиділи в різних місцях, і бачили різних людей. Тому звели все, що у нас було".
За словами Асєєва, "сьогодні у тих людей, які впливають на процеси обміну, є обережна надія на те, що в найближчому майбутньому відбудеться наступний обмін".
Наголошується, що у списки потрапили цивільні, яких звинувачують у тероризмі, шпигунстві та екстремізмі.
"Так як ми перетиналися в основному з чоловіками, жінки сидять в окремих камерах, то переважна більшість у списках - чоловіки", - уточнив Асєєв.
Журналіст також бачить проблему в якості колишніх обмінних списків, тому що в числі звільнених 29 грудня 2019 року виявилися ті, хто там апріорі не міг бути.
За словами Асєєва, в попередніх обмінних списках були люди, які безпосередньо брали участь у тому, що відбувалося в донецькій в'язниці, відомої під назвою "Ізоляція".
"Такі люди були і в попередніх обмінах і в цьому, і вони всі ще на свободі", - зазначив він.
"Позитивний момент у тому, що, за словами президента, СБУ вже працює за ним. Також президент сказав, що, можливо, щоб такі помилки не повторювалися, такі люди як я перед обміном повинні переглядати списки. І навіть візуально відсіювати тих, хто співпрацював з окупаційною адміністрацією, або через свої особисті садистські схильності брав участь у знущаннях і тортурах. Насправді, відстежити, хто потрапляє в обмін дуже складно і тут грає роль величезна кількість чинників. І коригувати такі списки дійсно можливо тільки на фінальному етапі", - резюмував Асєєв.
"В цілому, я побачив перед собою абсолютно втомлену і щиру людину... Людська участь завжди підтримує. Але президент настільки безпосередня людина, що він буквально запропонував мені гроші чи не з гаманця".
Проте колишній полонений "ДНР" гроші не взяв. Чому? Читайте та дивіться у п'ятницю, 17 січня, на сайті DT.UA в проекті ZN-Календар, де Станіслав Асєєв також відповів на тяжкі питання, щодо етики цього обміну полонених на "беркутівців", свого перебування в донецькій в'язниці "Ізоляція", назвавши те, що відбувається там "37-м роком".
Журналіст і автор "Дзеркало тижня.Україна" Станіслав Асєєв, відомий також під псевдонімом Станіслав Васін, з червня 2017 перебував у полоні бойовиків "ДНР". Так званий "суд" окупантів засудив його до 15 років ув'язнення.
Бойовики спочатку заперечували затримання Асєєва, а потім визнали, що його затримали за підозрою в "шпигунстві". Журналіст жив у Донецьку, з початку окупації писав для українських ЗМІ: "Український тиждень", "Дзеркало тижня", "Радіо свобода".
У грудні 2017 року під час обміну утримуваними особами очікувався і обмін Асєєва, але за кілька тижнів до обміну стало відомо про те, що бойовики відмовилися відпустити його.
29 грудня відбувся обмін утримуваними особами між Україною і незаконними збройними формуваннями "ДНР" і "ЛНР". Служба безпеки опублікувала імена всіх 76 українців, яких звільнили у рамках обміну.