Про це у своїй статті для DT.UA пише Роман Якель. За його словами, в останні місяці під тиском маси відходів було зруйновано бетонну огорожу, і частина "здохлятини" зсунулась за межі майданчика - на площу понад 400 кв. м. Автор констатує, що відходи вже забруднили грунт. Виникла загроза забруднення ними поверхневих і підземних вод, а також попадання відходів до річки Серет через струмок, що протікає поблизу.
Якель вказує, що в останні роки Тернопільський ветсанзавод послідовно знижував обсяги прийому сировини. Ситуація з накопиченням відходів на ньому загострилася ще в минулому році.
"Працівники Державної екологічної інспекції в області, які проводили перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства, виявили порушення кричущі і очевидні - були відсутні щільна огорожа цього скотомогильника, система відведення зворотних вод. Екологічні інспектори складали адмінпротокол за ч. 1 ст. 59 Кодексу України про адміністративні правопорушення ("Порушення правил охорони водних ресурсів"), видавали припис про усунення недоліків, забезпечення системи водовідведення водонепроникним вигребом, забезпечення зберігання сировини у спеціальних бункерах. Припис успішно… не виконувався. Штрафували директора аж на 323 грн і видавали повторний припис, який теж було проігноровано", – зазначив автор.
У травні нинішнього року працівники екологічної інспекції виявили згадане вище розтікання відходів. Загальна сума сума збитків, заподіяних навколишньому середовищу внаслідок засмічення та забруднення земель, досягла 836 тис. грн.
"За фактом порушення правил екологічної безпеки (ст. 236 Кримінального кодексу України) слідчий відділ Тернопільського районного відділення поліції відкрив кримінальне провадження, яке в найближчі дні буде перекваліфіковане на ч. 1 ст. 239 ККУ ("Забруднення або псування земель"). Нині тривають слідчі дії, і нікому з відповідальних осіб ще не оголошено підозру про вчинення кримінального правопорушення", – йдеться в статті.
Як зазначає Якель, директор Тернопільської філії ДП "Укрветсанзавод" Василь Лопушак ще восени розповідав про те, що проблема існує з 2009 року.
"Ми вже обходимося без газу, перейшли на використання альтернативного палива - деревних брикетів. Довго не працювали ваги, тому везли зважувати відходи в облавтодор. Але яке підприємство довго захоче працювати з такою специфічною сировиною? На даний час зберігаємо сировину в спеціальних контейнерах", – цитує автор слова Лопушака, відзначаючи, що останній не уточнив, яка частина відходів поміщена в контейнери, а яка знаходиться під відкритим небом.
Автор підкреслює, що Тернопіль - не єдине місто в Україні, біля якого сформувався подібний "трупний реактор". Аналогічна ситуація склалася біля ветсанзаводу у місті Ковелі на Волині.
"Тож, не виключена поява в різних місцях України масових інфекційних захворювань...", – підсумовує автор.
Детальніше про ситуацію навколо ветсанзаводу в Тернопільській області читайте у статті Романа Якеля "Трупний реактор" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".