Зрозуміти та пробачити: чи можуть фізособам в України списати кредитні борги

Поділитися
Роз'яснення дала юристка.

Однією з сучасних проблем в економіці є кредитні борги фізичних осіб. Українці активно користуються кредитними коштами, які можуть отримати у банку. Але іноді у житті трапляються ситуації, коли людина не може своєчасно вносити платежі за кредитом.

Це призводить до нарахування відсотків, штрафів та пені. Юристка адвокатського бюро «Приходько та партнери» Анастасія Шаховець розповіла, чи можна списати такі борги, якщо особа має поважні причини прострочення заборгованості.

Що таке списання боргу

Експертка пояснила, що списання боргу за кредитним зобов’язанням означає, що боржник звільняється від обов’язку повертати кредитні кошти або платити накопичені відсотки за кредитом.

«Це рішення приймається безпосередньо кредитором і може мати різні форми. Так розрізняють часткове погашення кредитного зобов’язання та повне», – сказала вона.

Під частковим погашенням розуміють те, що боржник повинен буде сплатити лише частину заборгованості, а решта суми анулюється установою, яка надала кредит. Це може стосуватися, наприклад, відсотків, зборів або певної частини основної суми кредиту (його тіла).

Під повним погашенням боргу розуміють те, що боржник повністю звільняється від зобов’язання повертати кредитні кошти та виплачувати відсотки, тобто не виконувати будь-які подальші платежі за кредитом.

За яких умов фінансова установа може списати кредитний борг

Зазвичай для списання кредиту, фінансова установа досліджує загальну платоспроможність боржника на погашення кредиту.

«Якщо позитивної динаміки не спостерігається і боржник перебуває у скрутному матеріальному становищу, то може бути прийняти рішення про списання кредитної заборгованості», – пояснила юристка.

Шаховець зазначила, що це пов’язано з тим, що стягнення боргу за кредитом передбачає значні витрати грошей та часу, і особливо в разі незначної суми заборгованості може виявитися менш рентабельним витрачати грошові кошти на судову тяганину, ніж просте списання боргу.

Серед найбільш поширених причин, які можуть змусити фінансову установу списати заборгованість по кредиту є такі:

  • постійна втрата працездатності (наприклад, в разі нещасного випадку);
  • хвороба, яка не дає можливості працювати;
  • настання стихійного лиха або непередбачуваних обставин (повені, землетруси, бойові дії, окупація тощо);
  • якщо кредитоспроможність розраховували на підставі доходів обох із членів подружжя, та один з них помер, то після його смерті можна також подавати заявку на списання частини боргу, оскільки втрата одного члена сім’ї може призвести до значного скорочення доходів;
  • закінчення трирічного строку позовної давності по кредиту;
  • відсутність в особи майна за допомогою якого можуть бути задоволені вимоги кредитора.

Експертка резюмувала, що в разі наявності вищезазначених причин заборгованості за кредитом, фізична особа має право звернутись до фінансової установи із проханням про списання боргу.

«Банк розгляне вашу заявку та прийме рішення про її задоволення або відмову в залежності від обставин», – додала вона.

Раніше ми писали, що в Україні студенти, пенсіонери та кредитні боржники стали тимчасово недоступні для державних виконавців.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі