Зовнішня міграція буде головним драйвером демографічної динаміки України упродовж наступного десятиліття – Лібанова

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Зовнішня міграція буде головним драйвером демографічної динаміки України упродовж наступного десятиліття – Лібанова © EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ
"Станом на початок 2023 року на території України в межах кордонів 1991 року перебувало 37,6 млн осіб, а на території, підконтрольній українській владі, – 31,6".

Російська агресія спричинила не тільки колосальне руйнування інфраструктури і загалом економіки, а й нанесла величезні демографічні втрати Україні. Про те, як покращити демографічну динаміку пише директор Інституту демографії та соціальних досліджень ім.Птухи НАН України Елла Лібанова у статті для ZN.UA "Народжуваність в Україні: що змінилося і що зміниться після Перемоги".

"Наразі ми не можемо достеменно визначити масштаби надсмертності, що торкнулася і вояків, і цивільного населення. Дещо надійнішою є інформація про масштаби виїзду українців за кордони, передусім добровільного і примусового –  до Росії. Не є безумовно точними дані і щодо народжуваності", – зазначає Лібанова.

За її словами, головні прогалини в інформаційному полі обумовлені неточністю даних по територіях, тимчасово окупованих ворогом, а також тих, де ведуться активні бойові дії, і прилеглих до них.

"Ми володіємо тільки різноманітними оцінками, що так або інакше спираються на т.зв. big data, зокрема на дані мобільних операторів, відповідним чином скориговані на наявність у однієї частини населення двох або трьох сімкарт і відсутність їх  у другої", – зауважила вона.

Так, за розрахунками Інституту демографії та соціальних досліджень імені  М.В.Птухи НАН України, станом на початок 2023 року на території України в межах кордонів 1991 року перебувало 37,6 млн осіб, а на території, підконтрольній українській владі, – 31,6 млн.

"Головним драйвером демографічної динаміки є – і скоріше за все, залишатиметься упродовж наступного десятиліття – зовнішня міграція, яка визначатиме і чисельність, і склад (статево-віковий, освітній тощо), і розміщення населення територією України", – йдеться у матеріалі.

Наразі, зауважила Лібанова, за оцінками, що спираються на інформацію Євростату про чисельність українців, зареєстрованих у країнах ЄС як особи під тимчасовим захистом, Управління верховного комісара ООН у справах біженців щодо українців, які потрапили до Росії під час і внаслідок війни, та окремих країн поза цими межами, загалом за межами України перебували близько 6,4 млн осіб: в країнах ЄС станом на  31.08.2023 – 4,2 млн українців (1,2 млн – в Німеччині, 1,0 млн – у Польщі, 0,4 млн – у Чехії), 1,2 млн – в РФ і понад 1,0 млн -- в інших країнах. Ще 2,5–3 млн потрапили до інших країн до війни в статусі чи трудових мігрантів, чи осіб, які там постійно проживають.

"Відповідно до різних варіантів народжуваності, смертності і, головне, міграції, можна очікувати, що чисельність населення України в кордонах 1991 року становитиме 26--35 млн осіб. Амплітуда є, безперечно, дуже великою, але великою є і диференціація гіпотез основних демографічних процесів", – підсумувала вона.

Раніше Директорка Інституту демографії та соціальних досліджень імені Птухи Елла Лібанова під час виступу на форумі Human capital UA заявляла, що розраховує на повернення близько половини громадян, які вимушено залишили територію країни через війну.

   

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі